Demirtaş’ın attığı her adım suç sayıldı!

HDP Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Diyarbakır’da başlatılan soruşturmada37 yıl 10 aydan 276.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Demirtaş’ın attığı her adım suç sayıldı!

HDP Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Diyarbakır’da başlatılan soruşturmada37 yıl 10 aydan 276.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

08 Şubat 2017 Çarşamba 10:10
Demirtaş’ın attığı her adım suç sayıldı!

Diyarbakır Haberleri- Diyarbakır Başsavcılığı, Edirne F Tipi cezaevinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında  37 yıl 10 aydan 276.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Başsavcılık, Demirtaş’ın 15 konuşması ile ilgili “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçlaması yöneltti.

Savcılığın örgüt propagandası olarak gördüğü ifadeler arasında Demirtaş’ın HDP programında olan “demokratik özerkliği” savunması, Türkiye’nin PYD ile birlikte hareket etmesi gerektiği, Başbakan’a TV’de başkanlık ve özerklik konularını tartışmaya çağırması ve “Kürdistan” ifadesini kullanması da yer aldı. Savcılık, ayrıca Demirtaş’ın çözüm süreci kapsamında gittiği Kandil’de PKK yöneticileri ile çektirdiği fotoğrafı da suç olarak gördü.

SAYISIZ SUÇLAMA

Cumhuriyet'tte yer alan haberine göre, Demirtaş hakkında ‘Suçu ve suçluyu övmek, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme, halkı kanunlara uymamaya tahrik etme, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme ve katılma, suç işlemeye alenen tahrik etme, halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtmak, toplantı ve yürüyüşün zorla dağıtılması” suçlarından da cezalandırılması istendi.

Demirtaş’ın PKK yöneticisi olması suçlamasının dayanağını ise “Demokratik Toplum Kongresi’ndeki yönetici sıfatıyla eylem ve işlemleri” gösterildi. İddianamede DTK’nin Abdullah Öcalan’ın söylemlerinde çözüm paradigmasının üçüncü ayağı olarak nitelendirildiği ve KCK’nin alt kolu olduğu ileri sürüldü.

HERKES ORADAYDI

Yıllarca Diyarbakır’ın merkezinde binası olan DTK, çok sayıda sivil toplum kuruluşunu bünyesinde barındıyordu. DTK’nin düzenlediği çalıştaya AKP milletvekilleri Yasin Aktay, Galip Ensarioğlu ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem de katılmıştı. Yasin Aktay, Yeni Şafak’taki köşesinde DTK’nin 2010 yılında düzenlediği “Demokratik Özerklik” çalıştayını “DTK’nin Demokratik Özerklik Çalıştayı, devletin, Kürt sorunu konusunda militarizmden bir nebze temizleyerek siyasete açmış olduğu alanın bir bakıma işlemeye başladığını gösteriyor” sözleriyle övmüştü.

"KOBANİ" DAVASI 

Demirtaş hakkında 6-7-8 Ekim Kobani eylemleri nedeniyle “olayları kışkırttığı” iddiasıyla yapılan soruşturmadan ise “suç işlemeye tahrik ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçlamasıyla 3-5 yıl arası hapis cezası istendi.

İLK DURUŞMA NİSANDA

Demirtaş bu iddianamenin hazırlandığı davada tutuklu bulunuyor. Bir süre önce davaya bakacak olan Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, HDP’li İdris Baluken’i AYM’nin Mustafa Balbay kararına dayanarak tahliye etmişti. AYM’nin söz konusu kararında “kaçacağı yönünde somut şüphe bulunmayan milletvekilinin tutuklu yargılanmasının seçilme hakkını ve seçmenin de seçme hakkını ihlal edeceği” değerlendirmesi nedeniyle ilk duruşmada Demirtaş’ın da tahliye edilmesi bekleniyordu. Ancak mahkemenin 2 Şubat’ta kabul ettiği iddianameyle açılan davada ilk duruşmayı 28 Nisan’a bırakması, Demirtaş’ın referandumdan önce özgür kalması ihtimalini de ortadan kaldırdı.

HDP’LİLERE REKOR CEZA İSTEMİ

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından HDP’li 59 milletvekilinden 55’i hakkında 510 fezleke davaya dönüştü. HDP’li milletvekilleri hakkında 645 farklı suçtan toplam 18 müebbet ve 3 bin 126 yıl hapis cezası istendi. HDP’nin sadece 4 vekili hakkında herhangi bir fezleke 

Cumhuriyet

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol