Rusya - Türkiye krizi yeniden mi tırmanıyor

Türk askerlerinin Rus uçaklarınca vurulduğunu bina hakkında Kremlin, Türkler orada olmamalıydı derken, Ankara koordinatı paylaştık dedi.

Rusya - Türkiye krizi yeniden mi tırmanıyor

Türk askerlerinin Rus uçaklarınca vurulduğunu bina hakkında Kremlin, Türkler orada olmamalıydı derken, Ankara koordinatı paylaştık dedi.

11 Şubat 2017 Cumartesi 15:02
Rusya - Türkiye krizi yeniden mi tırmanıyor

AmedToday - Rusya’ın Türk askerlerinin vurulduğu elbabtaki binaya ait koordinatları Türkiye’nin verdiğini ve Türk birliklerinin orada olmaması gerektiğini belirten açıklamasının hemen ardından Tüsk silahlı kuvvetleri, Rusya’nın iddalarını yalanladı.

Tüsk silahlı kuvvetlerinden yapılan açıklamada, Türk askerlerinin 10 gündür o bölgede olduğu belirtilerek, koordinatların 8 Şubat 2017’de 23.11’de Rusya’ya iletildiği belirtildi. TSK, bu bölgeye atılan roket üzerine Humeymim’de bulunan Harekât Merkezi’ne iletildiğini ve aynı saatlerde Rus Silahlı Kuvvetleri Ataşesi de Genelkurmay’a davet edilerek TSK unsurlarının bulunduğu noktaların koordinatlarının bir kez daha elden verildiğini duyurdu.

Rejim ile ÖSO arasındaki ilk çatışmanın ardından Rusya, Türkiye’nin daha önce paylaştığı ve “güncellemediği”ni savunduğu koordinatlar doğrultusunda, “içinde IŞİD’lilerin olduğu düşüncesiyle” Türk askerinin yerleştiği binayı vurduğunu duyurdu. TSK’den yapılan açıklamada, bu ifadelerin kamuoyunda yanlış bir algıya sebep olabileceği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

12 Ocak’tan beri düzenli paylaşıyoruz: “Birliklerin birbirlerine zarar vermesinin önlenmesi maksadıyla; iki ülke arasında 12 Ocak 2017 tarihinde imzalanan ve yaklaşık olarak bir aydır yürürlükte olan mutabakat doğrultusunda TSK tarafından harekâta ilişkin bilgiler Rus muhataplarla düzenli ve karşılıklı olarak paylaşılmaktadır.”

10 gündür oradayız: “9 Şubat’ta uçakla vurulan unsurlarımız takriben 10 günden beri aynı noktada bulunmaktadır.” Cumhuriyet’in bölgeden ulaştığı muhalif kaynaklar, önceki gün Rusya’nın Türk askerini vurmasına yönelik gelişmeleri iki aşamada anlattı:

Rejim - ÖSO çatışması: TSK destekli ÖSO, rejim güçleriyle iki gün önce ele geçirdiği El Bab’ın batısındaki Ebu El Zendiyen bölgesinde ilk defa karşı karşıya geldi. İlerlemeye çalışan rejim güçleri köydeki ÖSO unsurlarına BNP zırhlı personel aracı da kullanarak saldırdı. Bazı ÖSO birliklerinin, TSK’den destek istediği; TSK’nin de topçu atışlarıyla destek verdiği belirtildi.

Loading...
Son Güncelleme: 11.02.2017 15:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol