ABD, “YPG ile hareket edin,Yoksa Suriye’nin Geleceğinden Yer Alamazsınız”

SDMK altındaki 43 grup birleşerek Ceyş’ul Vatani’  ‘Milli Ordu’ kurduklarını ilan etmişlerdi.

ABD, “YPG ile hareket edin,Yoksa Suriye’nin Geleceğinden Yer Alamazsınız”

SDMK altındaki 43 grup birleşerek Ceyş’ul Vatani’  ‘Milli Ordu’ kurduklarını ilan etmişlerdi.

08 Eylül 2017 Cuma 17:48
ABD, “YPG ile hareket edin,Yoksa Suriye’nin Geleceğinden Yer Alamazsınız”

AmedToday-Yeni Şafak Gazetesi’nin 'Milli Ordu'ya ilk tehdit Amerika'dan başlığı ile yayınladığı haberde, muhaliflerden üst düzey isimlerle İncirlik ve Reyhanlı’nın dışında Ürdün’de de buluşan Amerikalı yetkililerin, “Esad ve YPG’ye  karşı olan tüm cephelerden askerlerinizi çekin. IŞİD’e karşı YPG ile birlikte hareket edin. Yoksa hem ambargo yersiniz hem de Suriye’nin geleceğinde yer alamazsınız. ABD’nin İdlib’e müdahale planı hazır” dediği ileri sürüldü.

Yine haberde söz konusu çağrıya 2-3 muhalif grup dışında karşılık veren olmadığı ve grupların ‘Milli Ordu’ kurmak konusunda kararlı olduğu bilgisi paylaşıldı.

NE OLMUŞTU?

Suriye'de aralarında Ahrar'uş Şam'ın da olduğu 43 silahlı muhalif grup, SMDK tarafından oluşturulan Geçici Suriye Hükümeti'nin çatısı altında birleşmeyi kabul ederek 'Ulusal Ordu' kurulması konusunda uzlaştı. ÖSO kaynaklarından edinilen bilgilere göre 43 askeri muhalif grup Suriye Geçici Hükümeti çatısı altında 'Savunma Bakanlığı' ve 'Ulusal Ordu' kurulması konusunda uzlaşmaya vardı. Geçen hafta Suriye İslam Meclisi ve Suriye Geçici Hükümeti, sahadaki muhalif grupları tek çatı altında birleşmeye çağırarak 'Milli Ordu' kurulması konusunda çağrıda bulunmuştu. Çağrıya olumlu yanıt veren, büyük çoğunluğu Ahrar'uş Şam ve ÖSO'ya bağlı 43 muhalif grup, Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Cevad Ebu Hattab'ın Savunma Bakanı olmasını kabul etti.

'AHRAR'UŞ ŞAM ÖNCÜLÜK EDİYOR'

Yeni oluşumla artık hiçbir grup kendi başına göre hareket edemeyecek. Yeni oluşuma Ahrar'uş Şam öncülük ediyor. Bu oluşumda Suriye'nin güneyi ve kuzeyinde yer alan tüm muhalif silahlı gruplar yer alıyor. Yeni oluşumla tüm tugaylar birlik olacak. Yeni oluşumun amacı ortak hareket etmektir. Hedefimiz (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad yönetiminin devrilmesi ve YPG'nin ülkemizden temizlenmesi olacak. Yeni oluşum Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar tarafından da destekleniyor" Şeklinde açıklamalar yapılmıştı

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol