ABD’nin Referandum Karşıtlığı ABD’den İhanet Görmüş Kürtler İçin Sürpriz Olmadı.

Bir Kürd olarak, yarın ki  bağımsızlık referandumunu, yaşadığımız onca acı ve baskıdan sonra çok önemli olduğunu  biliyorum.

ABD’nin Referandum Karşıtlığı ABD’den İhanet Görmüş Kürtler İçin Sürpriz Olmadı.

Bir Kürd olarak, yarın ki  bağımsızlık referandumunu, yaşadığımız onca acı ve baskıdan sonra çok önemli olduğunu  biliyorum.

24 Eylül 2017 Pazar 18:27
ABD’nin Referandum Karşıtlığı ABD’den İhanet Görmüş Kürtler İçin Sürpriz Olmadı.

AmedToday-  Kürd olan Muhammed Ali Bağımsızlık Referandumuna ilişkin olarak görüşlerini İndependet gazetesine aktardı.

Komşuları silahlanmayı  inşa etmekle meşgulken Kürtler mültecilere kucak açıyor. Ancak birçok Orta Doğu ülkesi ile İngiltere ve ABD Kürt bağımsızlığına karşı görünüyorlar

Ortadoğu'da  görülen yıkım, sömürü ve acılar için haklı olarak Batı’yı sorumlu tuttuk fakat aynı  şekilde demokratik bütünlüğü tehlikeye girdiğinde Ortadoğu'dakileri eleştirmekten çekinmemeliyiz.

Yarın yapılacak olan Kürt bağımsızlığı referandumu buna bir örnektir. Kürt referandumuna Ortadoğu'daki birçok  Irak,Türkiye ve İran kendi ülkelerindeki Kürtler içinde de ayrılıkçı düşüncelerin rağbet göreceğinden korkarak referanduma karşı olmak konusunda birleşmiş gözüküyorlar.

İskoçya bağımsızlığı hakkında bir oylama yapmayı planladığında, Birleşik Krallık Hükümeti başlıca önceliği Galler ve Kuzey İrlanda'daki bağımsızlık hareketlerinden kaçınmak değildi. O yüzden İskoçların kendi bağımsızlıklarına oy kullanma hakkı kabul edildi. Bu, demokrasinin en temel ilkesidir: insanların kendi kaderlerini belirleme hakkı.

Yarın Iraklı Kürtler bu soruya ilişkin olarak oy verecekler. 2014'te başlangıçta Kürdistan Bölgesel Hükümeti ve Irak Hükümeti arasındaki petrol gelirlerinin paylaşımı konusundaki tartışmalar  komşularından gelen muhalefet ve Batılı hükümetler tarafından yapılan sıcak temaslara rağmen referandum devam edecek.

Türkiye ile İran oylamayı kınadı ve Irak Başbakanı Haider el-Abadi bunu "anayasa için bir meydan okuma" olarak nitelendirdi. Türkiye, referandum öncesinde Türkiye-Irak sınırındaki askeri tatbikatı başlattı bile.

ABD’nin Tavrı Kürtler İçin Sürpriz Olmadı

Ne ABD ne de İngiltere, İŞİD ile mücadelede  Kürtlerle ittifak etmekten çekinmediler.  ABD’nin son tavrı  ABD'den ihanet gören  Kürtler için sürpriz olmadı. 1991'de George W. Bush, Irak halkına Saddam'a karşı ayaklanmasını söyledi. Kürtler Irak diktatörüne karşı isyan edince, ABD insanları terk ederek insani bir krize ve binlerce ölüme yol açtı.

Tahmini nüfusu 35 milyon olan Kürtler, devletsiz en büyük azınlık grubundan biridir. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra kasıtlı olarak dört ülke arasında Britanya ve Fransa tarafından bölünmüşlerdir. Iraklı Kürtler ve Araplar farklı etnik gruplardır, ancak Sykes-Picot Anlaşması uyarınca bir bütün sayılmaktadır. Ünlü Arap seyyah İbn Battutah, 1327'de Pers dünyasında Kürt bölgelerinden gezerek Kürt köylerinin farklılıklarını belirtti.

Kürtler özgürlükleri için uzun zamandır savaşıyor ve bir halk olarak aklın alamayacağı bir zulme maruz kalmışlardı. Ben bir Kürdüm, bu yüzden görüşümün önyargılı olduğunu iddia edebilirsin. Bununla birlikte, ailem ve ben Kürtlerin mücadelelerine tanık olduk.

Saddam'ın Araplaşma programının bir parçası olarak Kürtleri etnik olarak temizlemeyi arzulayan baskıcı rejimden kaçtık. Huzurlu bir yaşam hayallerimizi biliyorum her Kürt, her birimiz kendi bağımsız devlete sahip olmakla ilgili karar noktasında güvenlik ve istikrarı  seçerdik. Bununla birlikte, kendimizi ezmeden kurtulmanın tek yolunun bağımsızlık olduğunu fark ettik. Çevrelerindeki kişilerin eylemleri yüzünden Kürtler geleceklerinden  çok fazla endişeleniyor.

Elbette ki Kürtler mükemmel değildir. Ele geçirilen İŞİD savaşçılarının liderliği ve onların yönetimi hakkında sorular soruldu. Savaşlarda  yıllarca yıkılıp tahrip  edilmiş Kürtlerin Batı ile aynı hukuki ve siyasi standartlara sahip olacağını düşünmek saflık olurdu. Ancak Kürt liderler terörizmi kınadılar ve herhangi bir egemen devlete layık üniversiteler, havaalanları ve altyapı inşa ettiler.

Başarılı ve kendi kendini ayakta tutan bir Orta Doğu'yu başarmak için, bir fark yaratmaya istekli olanları desteklemeliyiz. Kürdistan'ın komşuları silah satarken ve silahlanmayı inşa  etmekle meşgulken, Kürtler mültecileri kabul ettiler. Kürdistan yaklaşık 1,5 milyon Iraklı ve 250 bin Suriyeli mülteci barınıdırıyor

Irak Kürdistanı, Suriye dışında Kürd nüfusun yüzde 25'ini temsil eden en çok yerinden olmuş kişiye kapısını açtı.  Başka ülkeler neredeyse iki milyondan fazla insanı mülteci kabul olsaydı, o ülkeden gelen isyanı hayal edin. İnsanlar, mültecilerin ekonomileri, sağlık sistemi ve konut piyasasındaki etkileri hakkında şikayet ediyorlar bunun yaratacağı kaosu düşünün. Şikayet etmek yerine, Kürtler mültecileri kucaklamış ve kendilerine  ihtiyaç duyan kişilere yardım ettiler.

Irak Kürdistanı'nda Müslümanlar, Hıristiyanlar, Yahudiler, Asuriler, Yezidiler ve daha pek çok etnik ve dini azınlık birlikte bir arada yaşar. İngiliz milletvekili Robert Halfon, Kürdistan'ı Ortadoğu'daki en ilerici Müslüman bölgelerden biri olarak gördüğünü söyledi. Halfon, Kürdistan'daki Süleymaniye'yi ziyareti sırasında "Ortadoğu'daki başka bir ülkenin Yahudi mahallesine sahip olduğunu ve bunu muhafaza edip etmediğini anlat" dedi.

Ayrıca, Kürt kadınları toplumda önemli bir rol oynamaktadır. Kürtlerin komşularının aksine, siyasi ve askeri açıdan önemli roller taşıyorlar. Kadın politikacı Kahraman Talabani, Kürdistan'daki en büyük siyasi partilerden birine öncülük ediyor. Askeri olarak, Irak'taki Kürt Peşmerge güçlerinin yaklaşık yüzde 60'ı kadın olmak üzere 160.000  kişilik bir  güç olarak tahmin edilmektedir.

Kürtlerin yüzyıllarca sürdüğü mücadeleyi yansıtan eski bir atasözü, "Kürtlerin dağlardan başka arkadaşı yok" diyor. Her insanın kendi kaderini belirleme rüyası var ve Kürtlerin referandumda için bile mücadele etmek zorunda kalması Orta Doğu'daki sorunları gösteriyor. Kürtler, bölgede ilerleme konusunda ön planda ve bağımsızlığa giden yolda desteklenerek her Kürdün yaşam hakkı, özgürlük ve mutluluk arayışı hakkına sahip olabilmesi sağlanabilir.

Kaynak: Independent Çeviri: Güldane KILIÇ

Loading...
Son Güncelleme: 24.09.2017 18:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol