Abdulkadir Selvi: ‘Evet’te gerime var!

Hükümete yakınlığıyla bilinen Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, ‘Evet’te gerileme olduğunu söyleyerek, ‘Evet’ rüzgârının tersine döndüğünü belirtti.

Abdulkadir Selvi: ‘Evet’te gerime var!

Hükümete yakınlığıyla bilinen Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, ‘Evet’te gerileme olduğunu söyleyerek, ‘Evet’ rüzgârının tersine döndüğünü belirtti.

15 Şubat 2017 Çarşamba 09:18
Abdulkadir Selvi: ‘Evet’te gerime var!

AmedToday- Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, referandum kampanyasına ilişkin ‘Evet rüzgarı tersine döndü’ başlıklı bir yazı kalem aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez gezisinden dönüşüyle birlikte referandum kampanyasına son şeklinin verileceğini yazan Selvi, kampanyanın iki ayağı olacağını duyurdu: "Birincisi; afişlerde, sloganlarda, kampanya müziğinde ‘Evet’ işlenecek. Evet denildiğinde ne olacağı anlatılacak. İstikrara, kalkınmaya evet denildiği anlatılacak. İkincisi ise; Cumhurbaşkanı ve Başbakan miting konuşmalarında ‘Hayır’ın zararlarını anlatacak. Tabii ‘Kimler hayır diyor?’ başlığı önemli bir yer tutacak. PKK ‘Hayır’ diyor, FETÖ ‘Hayır’ diyor, DAEŞ ‘Hayır’ diyor, HDP ‘Hayır’ diyor, CHP ‘Hayır’ diyor vurgusu yapılacak. ‘Hayır diyen teröristtir’ anlamına gelecek bir dilden uzak durulacak. Tabii başarılabilirse! ‘Hayır teröristi sevindirir’ söylemi tercih edilecek."

'EVET OYLARI YÜZDE 55'İ HİÇ GEÇMEMİŞ'

Görselde ‘Evet’, söylemde ‘Hayır’ ağırlıklı bir kampanya yürütüleceğini ifade eden Selvi, şöyle devam etti: "Referandumda halkın nabzını tutmak için sürekli olarak anketler yapılıyor. Şu ana kadar ‘Evet’leri yüzde 51-54 arasında gösteren sonuçlar gelmiş. Ancak ‘Evet’ oylarının oranı yüzde 55’i hiç geçmemiş. AK Parti hesabını bu sonuçlara göre mi yapıyor? Hayır. Çünkü anket firmalarının sahada çalışmaları devam ediyor. Referandumda ‘Evet’ oyları ile AK Parti’nin oyları neredeyse aynı görünüyor. Son anketlerde AK Parti’nin oyu yüzde 54.4 olarak görünüyor. Referandumda AK Parti seçmeninin içinde ikna edilmesi gerekenlerin oranı yüzde 5 olarak çıkıyor. MHP’den yüzde 5 oranında katkı bekleniyor. Böylece yüzde 55’in üzerinde anlamlı bir ‘Evet’in çıkması için çaba gösteriliyor. HDP’deki muhafazakâr Kürt seçmenin yüzde iki oranında ‘Evet’ demesi bekleniyor."

'EVET, OLUMSUZ ETKİLENDİ'

‘Evet’ cephesinde son 2 hafta olumsuz gelişmeler yaşandığını aktaran Selvi, "İlk defa rüzgârın tersine dönmeye başladığı söyleniyor. Özellikle İstanbul ve Ankara’da son 2 hafta ‘Evet’ cephesinde bir gerileme yaşanmaya başladı. Bu oranın yüzde yarım mı, yoksa 1 mi olduğu belli değil. Ama parti yönetimi çok az bir oran olsa dahi bu durumu önemsiyor" dedi.

Selvi, olumsuz havaya neden olan gelişmeleri ise şöyle sıraladı:

‘Hayır’ diyenlerin PKK, DAEŞ ve FETÖ’cü olarak gösterilmesi.

KHK’larla akademisyenlerin ihracı.

Varlık Fonu tartışmaları.

Meral Akşener’in Çanakkale’de konuşturulmaması.

Selvi, söz konusu gelişmelerin tek adamlık, otoriterleşme gibi olumsuz algıları güçlendiren eylemler olarak göründüğünü belirtti.

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol