Barzani Bağımsızlık Referandumuna İlişkin Son Sözünü Söyledi!

Barzani, Canlı yayında konuşuyor

Barzani Bağımsızlık Referandumuna İlişkin Son Sözünü Söyledi!

Barzani, Canlı yayında konuşuyor

24 Eylül 2017 Pazar 17:03
Barzani Bağımsızlık Referandumuna  İlişkin Son Sözünü Söyledi!

Basının karşısına geçen Barzani, Referandumun yarın yapılacağını açıkladı.

Barzani'nin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Kürdistan geçmiş süreçlerde kimyasal saldırılara maruz kaldı. Araplaştırma ve tehcir politikaları uygulandı. Enfal Katliamı, Halepçe ve diğer katliamlarda binlerce çocuk ve kadın yaşamını yitirdi"2003'te bu dönem sona erdi ve yeni Iraklı süreç başladı. Bu dönemde biz umutlandık çünkü demokrasi, ortak yaşam ve faderal bir yapı ile yeni çağdaş bir Irak'ın kurulacağı belirtiliyordu.

"2003 yılında Baas rejimi devrildi ve yeni bir süreç başladı. O zaman çok ümitliydik ve birlikte yaşam kültürünün benimsendiği federal bir Irak'ın kurulması için çalıştık."

"Ramadi, Anbar, Tikrit, Diyala, Ninova dışındaki tüm Irak ve Kürdistan kentleri bu anayasaya onay verdi. Ancak, iyi niyetle baktığımız anayasa uygulanmadı, ne 140. Madde, ne bütçe ile ilgili anlaşılan meseleler uygulanmadı. Biz çağdaş, demokratik bir Irak için anlaşmıştık ancak şimdiki Irak bunlardan çok uzak dini-mezhepçi bir devlete büründü."

"Biz bugün Irak'ta hakim olan mezhebi yönetim üzerine anlaşmamıştık. Biz demokratik federal bir devlet üzerine anlaşmıştık"

"Ortaklık hukuku uygulanmadı. Anayasa çiğnendi ve 140. Madde'nin gerekliliği yerine getirilmedi."

"2005 yılında Irak anayasası hazırlandı ve bu anayasa güzel hazırlanmıştı. Eğer Kürdistan halkının temsilcileri oy vermeseydi bu anayasa kabul edilmezdi."

"Halkının görüşüne başvurmak sorunların çözümü için en iyi yoldur. Ama onlar tehdit ve emirvaki yolunu benimsemeye devam ediyorlar."

"Bu sürece bir çözüm bulmak için çok çaba sarf ettik. Neticede Kürdistan siyasi liderliği sorunların çözülmeyeceği kanısına varıp Haziran ayının 7'sinde referandum kararı verdi."

"Referandum Kürdistan halkının görüşünü ortaya koyması için birinci yoldur. Bu adımdan sonra da uzun soluklu bir yola girilecek. Bağdat'la iyi komşu olamak için çaba göstereceğiz."

Ayrıntılar geliyor...

Loading...
Son Güncelleme: 24.09.2017 17:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol