Baskın Oran: Söke söke dönecekler, Bakalım el mi yaman bey mi yaman!

Prof. Dr. Baskın Oran, KHK ile üniversiteden atılan akademisyenler için "Söke söke dönecekler. Bakalım el mi yaman bey mi yaman" dedi.

Baskın Oran: Söke söke dönecekler, Bakalım el mi yaman bey mi yaman!

Prof. Dr. Baskın Oran, KHK ile üniversiteden atılan akademisyenler için "Söke söke dönecekler. Bakalım el mi yaman bey mi yaman" dedi.

09 Şubat 2017 Perşembe 11:16
Baskın Oran: Söke söke dönecekler,  Bakalım el mi yaman bey mi yaman!

AmedToday- 1980 darbesinden sonra üniversiteden atılan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Baskın Oran, yaşadığı süreci Artı Gerçek'e yazdı.

"Erdoğan rejimi benim artık profesör olmuş asistanlarımı attı" diyerek KHK'lerle Akademsiyenlerin üniversitelerden atılmasına tepki gösteren Oran, mücadele çağrısında bulundu.

Oran'ın yazısının bir bölümü şöyle:

 "12 Eylül askerî darbesi zamanıydı. Kasım 1982’de Mülkiye’den YÖK kararıyla atıldım. Yardımcı doçenttim. Sarı zarf, Mülkiye’nin kapısında elime tutuşturuldu. Açtım ve avazım çıktığı kadar bağırarak tarihî Sütunlu Salon’u inlettim: “Söke söke geri döneceğim!” "1402, “bir daha kamu hizmetlerinde çalıştırılamazlar” diyordu. Dava açamıyorduk. Evlere gidip ayakkabı çıkarıp 12 yaşındaki çocuklara Fransızca dersi vermekten tut, köpek yavrusu satmaya kadar yapmadığım iş kalmadı. Ayakta kaldım. Hukuk’tan asistan arkadaşım, şimdi emekli profesör Metin Günday dedi ki, “Olağanüstü dönemlerde alınan kararlar ancak olağanüstü dönemlerde geçerlidir”. Bekledik, Ankara’dan sıkıyönetim kalkar kalkmaz söke söke açtık davalarımızı. 4 yıl uğraştıktan sonra ben ve 1402’lik bütün arkadaşlarım söke söke görevlerimize döndük. Dün, Erdoğan rejimi benim artık profesör olmuş asistanlarımı attı. (Tek tesellim, Mülkiyeli bir dekan tarafından değil, Tıp Fakülteli bir rektör tarafından attırılmış olmalarıdır). Söyleyeceğim şudur: Erdoğan rejimi sanıyor ki bu hocalar geri dönemeyecek. Söke söke dönecekler. İşte buracığa yazıyorum. Bakalım el mi yaman bey mi yaman. Sebep olanlar, çocuklarının ve torunlarının utançlarına ne yapacaklar, şimdi onu düşünmeye başlasınlar. Yeter ki: Sabır, Metanet, Mücadele. Bunlar rehberimiz olsun. Vesselam. Unutmayın arkadaşlar: Söke söke döneceksiniz fakültelerinize.anf

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol