DBP’den Referanduma İlişkin İkinci Açıklama

9 Eylül 2017'de Diyarbakır’da gerçekleşen parti meclisi toplantısı ardından açıklanan sonuç bildirgesinden sonra DBP’den ikinci bir açıklama geldi

DBP’den Referanduma İlişkin İkinci Açıklama

9 Eylül 2017'de Diyarbakır’da gerçekleşen parti meclisi toplantısı ardından açıklanan sonuç bildirgesinden sonra DBP’den ikinci bir açıklama geldi

12 Eylül 2017 Salı 13:40
DBP’den Referanduma İlişkin İkinci Açıklama

AmedToday-DBP’nin kamuoyu ile paylaştığı ikinci açıklama  şu şekilde:

"9 Eylül 2017'de Amed'te gerçekleştirdiğimiz Parti Meclisimizin sonuç bildirgesi kamuoyu ile paylaşılmıştır. Ancak yeni bir açıklama yapılması ihtiyacı duyuyoruz." denildi.

 "Bilindiği gibi Ortadoğu coğrafyası 21. yüzyılda büyük savaşlara, büyük yıkımlara tanıklık etmiş, Ortadoğu coğrafyasında yaşayan halklar egemen devletlerin katliamlarına, soykırım politikalarına tabi tutulmuş ve halen da bu politikalar devam etmektedir. Kendini halkların soykırımı ve yok edilmesi üzerinden konumlandıran ulus devlet anlayışları, dört parçaya yapay sınırlarla ayrılmış ve dünyanın birçok coğrafyasına dağılmış, Kürt halkının statü-özgürlük talebini yok saymış, Rojava başta olmak üzere halkların iradeleri ile geliştirdikleri öz yönetimlerini boğmak için çaba içine girmişlerdir.

Nitekim Rojava'da geliştirilmek istenen sistem, bölgede yaşayan tüm halkların iradesi ile açığa çıkan, demokratik ulusa dayanan konfederal bir sistemdir. Ortadoğu'nun en kadim halklarından olan Kürtlerin, dört parça Kürdistan'da 21. yüzyılda artık statüsüz, yaşamayacağını, statüsüz bir ulus devlet anlayışını kabul etmeyeceğinin bilinmesi gerekir. Bizler Demokratik Bölgeler Partisi olarak salt bir parça Kürdistan'ı esas alarak bir çözüm arayışından ziyade dört parçayı ve dünyanın diğer coğrafyalarında yaşayan Kürtleri de kapsayan Ulusal Birlik çerçevesinde bir çözüm arayışının Kürtlere 21.yüzyılda kazandıracağı inancımızı yineliyoruz.

Bu temelde ulusal birlik çalışmalarına mesafeli durmak yerine, Ulusal birliğin sağlanması çalışmalarında aktif rol alınması ve hızla ulusal kongrenin toplanması için çaba sahibi olunması gerektiğini belirtiyor, tüm Kürdistani örgütlere çağrımızı tekrarlıyoruz." denildi.

DBP'den Yapılan İlk Açıklama İçin Tıklayınız

Loading...
Son Güncelleme: 12.09.2017 13:45
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol