Destici: Askeri Harekatla Kerkük’ten Peşmergenin Temizlenmesi Lazım!

Destici’nin gündeminde yine Kürt Bölgesel Yönetimi vardı. Savaş çağrısı yaptı

Destici: Askeri Harekatla Kerkük’ten Peşmergenin Temizlenmesi Lazım!

Destici’nin gündeminde yine Kürt Bölgesel Yönetimi vardı. Savaş çağrısı yaptı

06 Ekim 2017 Cuma 18:27
Destici: Askeri Harekatla Kerkük’ten Peşmergenin Temizlenmesi Lazım!

AmedToday-Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, KBY’nin 25 Eylül’de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin KBY’ye yaptırım uygulaması gerektiğini savunan Destici, askeri harekat düzenlenerek Kerkük ve Musul’dan peşmergenin çıkarılmasını söyledi.

Destici, "Barzani'yi her büyük ülkenin yapacağı gibi Türkiye'nin acilen cezalandırması gerekiyor. Tabi bu cezalandırmanın birinci safhası yaptırımlardır. Petrol vanasının kapatılması lazım. Ekonomik, siyasi tüm ilişkilerin kesilmesi lazım” dedi.

Askeri harekat öneren Destici, “Irak merkezi hükümeti ile anlaşarak ihtilaflı bölgeler olan Kerkük ve Musul civarından Peşmerge'nin askeri harekatla temizlenmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Eskişehir'de düzenlenen kitap fuarı açılışına katılan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

KBY’deki referandumu değerlendiren Destici, Türkiye'nin Barzani'yi acilen cezalandırması gerektiğini söyledi.

Destici konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi şu gözüktü ki; Barzani'nin ıslah olmasının veya aklını başına almasını beklemek bir zaman kaybıdır. Dolayısıyla Türkiyemizin belli bir kısmının kendi hayal dünyasında çizdiği haritanın içine alan Türkmen bölgelerini işgali kafasından geçiren ve belki de en önemlilerinden bir tanesi de orada Türk, Kürt, Arap, Müslüman kanının akmasına zemin hazırlayan Barzani'yi her büyük ülkenin yapacağı gibi Türkiye'nin acilen cezalandırması gerekiyor. Tabi bu cezalandırmanın birinci safhası yaptırımlardır.

‘PETROL VANASININ KAPATILMASI LAZIM’

Dün sayın Cumhurbaşkanı da kara sınırlarımızı ve hava sahamızın kapatılacağını söyledi. Bunların hemen yürürlüğe girmesi lazım. Petrol vanasının kapatılması lazım. Ekonomik, siyasi tüm ilişkilerin kesilmesi lazım. Habur sınır kapısının kapatılıp, Ovaköy mevkisinde bir sınır kapısı açılması lazım. Oradan da Kerkük'e kadar gidecek bir koridor açılması lazım. Irak merkezi hükümeti ile anlaşarak ihtilaflı bölgeler olan Kerkük ve Musul civarından Peşmerge'nin temizlenmesi lazım, askeri harekatla. Bu konuda Türkiye'nin özellikle İran Sayın Cumhurbaşkanının ziyaretini önemsiyoruz.

GEREKİRSE ESED İLE DE GÖRÜŞÜLEABİLİR

Bölgemiz huzur ve salah bulacaksa, barışa erişecekse bunun Amerika ile, İsrail ile, Batı ile olmayacağı çok açık ve net. Dolayısıyla bu bölge, Müslüman bölge ülkelerin işbirliği yapması ile olacak. Bu da nedir? İran ile, Irak merkezi hükümeti ile. Suriye'nin toprak bütünlüğü garanti altına alınıp, demokratik bir sisteme geçilecekse buradaki 4 milyon muhacir Suriye'ye dönecekse ve en önemlisi Suriye'nin kuzeyinde PYD, YPG boşaltılacaksa oradan temizlenecekse Eset ile bile görüşülebilir."

Kaynak: Hürriyet

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Huseyin 2017-10-11 00:15:36

Herkese devllet hak kurde caiz degil öylemi siz ancak saf kurdleri kandirabilirsiniz sizin gibiler munafiktir müslümanligi agziniza almayin siz yezidsiniz kurdler hakyolu hüseyin dedir

Avatar
Onurlu 2017-10-06 21:25:24

Bahçeli neyse sende aynı b.... sun destici havlayin köpek isirmaz sizi tutan yok buyrun