Flaş iddia : 'YBŞ'nin eğitimini sağlayanlar dışındaki PKK kadroları Şengal'den çekildi'

Ortadoğu uzmanı Faik Bulut, PKK’nin YBŞ'nin eğitimini sağlayanlar dışındaki kadrolarının Şengal’den çekildiğini aktararak, geri kalan kadroların YBŞ güçlerini eğitmek için kaldığını savundu.

Flaş iddia : 'YBŞ'nin eğitimini sağlayanlar dışındaki PKK kadroları Şengal'den çekildi'

Ortadoğu uzmanı Faik Bulut, PKK’nin YBŞ'nin eğitimini sağlayanlar dışındaki kadrolarının Şengal’den çekildiğini aktararak, geri kalan kadroların YBŞ güçlerini eğitmek için kaldığını savundu.

14 Ocak 2017 Cumartesi 09:03
Flaş iddia : 'YBŞ'nin eğitimini sağlayanlar dışındaki PKK kadroları Şengal'den çekildi'

Bulut şöyle devam etti: "Şu anda pratikte olan şey şuydu. Merkezi hükümet hem YBŞ güçlerinin yani Ezidilerin olduğu hem de PKK örgütüne bağlı bir şekilde birimlere maaş ödüyor. Bu maaşlar da benim bildiğim kadarıyla ABD'nin de isteği üzerine Musul ilk kuşatmasında zaten kesilmişti. Merkezi hükümet kesmişti. Pratikte elde edilecek şey şudur, maaşlar verilmez. Türkiye'nin merkezi hükümete rahatsızlık yaratan sorunlu şahsiyetlere destek vermesi de Bağdat'ın koştuğu şartlardan biri olabilir."

PDK ile PKK arasında daha önce de görüşmelerin yapıldığını ve PKK yöneticilerinden Murat Karayılan’ın ‘Şengal’den çekileceğiz’ demeçlerinin olduğunu belirten Bulut ”Burada geriye ne kalıyor. Oradaki varlığı. Oradaki örgütün varlığı. Yani Türkiye'nin kendisine düşman gördüğü ya da terör örgütü olarak gördüğü bir hareket var. Oradaki fiili varlığı. Oradaki fiili varlık benim bildiğim Saddam zamanından beri 30 senedir sürüyor. 684 köyü etkisi altına almış bir örgütün, IŞİD diye bir bela varken, Irak merkezi hükümetin Kürdistan yönetimi diye bir mesele varken Barzani açısından, Bağdat hükümeti tarafından söylenildiği gibi ‘Kürt askeri ile birleşip buradan çıkaracağız onları' gibi bir durum yok" tespitini yaptı.

PKK, Şengal’de çok görünmeden ve kimseyi rahatsız etmeden faaliyetlerini sürdürebilir

PKK'nın Şengal’den çekilse bile bölgede yürüttüğü faaliyetleri ‘çok görünmeden ve kimseyi rahatsız etmeden' sürdürebileceğini söyleyen Bulut, KDP yanlılarından yükselen "Kürtlerin güç birliği yapması" yönünde çağrıları hatırlatarak şu değerlendirmeyi yaptı:

"Merkezi hükümette İbadi ile eski başbakan Maliki arasında da ciddi bir rekabet var. İbadi'nin eli zayıf. Türkiye'nin bu ziyareti biraz da Maliki'ye karşı İbadi'nin elini güçlendirmek için yaptı. İkinci bir amaç ABD, PKK'nin oradan çıkmasından mutluluk duymuştur. Hem Türkiye açısından da rahatsızlık yaratıyor diye. Fakat unutmayalım Türkiye'nin bu politikası aynı zamanda ABD'nin Bab ve Suriye'deki hamlelerine bir çevreleme harekatı getirebilir. Binali Yıldırım bence Rusya ve İran'ın önerisi üzerine gitti. İran da bu memnuniyetini ifade etti iki defa. ABD'nin tüm planını Musul'a göre yaptığı hesaba katılırsa, bu ABD'nin planlarına karşı bölgedeki bir diplomatik oyun olarak da okunabilir. ABD oradaki tavrı ne olacak orada problem var. ABD açısından bu ziyaret ne kadar makbul görülecek bunu görmekte fayda var."

‘Barzani bugün olmasa bir iki seneye bağımsızlık ilan eder’

Bulut, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin bugün olmasa dahi bir iki sene içinde Kürdistan’ın bağımsızlığını ilan edeceğini söyledi.

Faik Bulut, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğünü gözeteceğini söylemesiyle Barzani ile ilişkilerde de problemlerin yaşanabileceği öngörüsünde bulundu. Bulut, "Barzani biliyorsunuz bağımsızlık ilan etme durumunda. Bugün olmazsa yarın ya da bir-iki sene sonra. Toprak bütünlüğünü savunuyorsanız bağımsızlık olayında Barzani ile çatışırsınız. Kulislerdeki bilgiye göre Türkiye biz destekleriz dememiş ama oradaki Barzani yönetimine ama sesimizi çıkarmayız demiş. Destek başka bu başka. Eğer toprak bütünlüğünü savunuyorsanız. Bu sefer Barzani ile de bir problem yaşayacaksınız demek" dedi.

sputnık 

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol