İdlib Operasyonu Fiilen Başladı, Türkiye İntikal İçin Hazırlık Yapıyor

Türkiye çatışmasızlık bölgelerinde garantör güç olmayı kabul etti.

İdlib Operasyonu Fiilen Başladı, Türkiye İntikal İçin Hazırlık Yapıyor

Türkiye çatışmasızlık bölgelerinde garantör güç olmayı kabul etti.

07 Ekim 2017 Cumartesi 12:43
İdlib Operasyonu Fiilen Başladı, Türkiye İntikal İçin Hazırlık Yapıyor

AmedToday-Suriye’de bulunan  tüm güçleri için çekişme ve çatışmasının noktası haline gelmiş olan İdlib’de fiilen operasyon başladı. Astana ‘da varılan anlaşma gereği, Türkiye garantör güç olarak İblib’e geçmek için hazırlıklarını tamamladı.

Astana’dan önce  sahada silahlı gruplara doğrudan destek veren Türkiye, Rusya ve İran ile birlikte “garantör ülke” olarak dahil olduğu görüşmelerde ilk toplantıdan başlayarak adım adım “radikal silahlı gruplara karşı operasyon yapılması” anlaşmasına taraf oldu. Astana görüşmelerinde hazırlanan ve Türkiye’ye imzalatılan sonuç bildirgesinin en çarpıcı maddelerinden biri de, söz konusu gruplara yönelik operasyonu içeren maddesi idi. Böylece “Suriye’deki denklemden kopmamak için gerekirse karşı tarafa yaklaşma” eğilimine giren Türkiye, karşı tarafın aynı zamanda “birçok argümanını da peşinen” kabul etmiş oldu. Bunların başında da Türkiye’nin başından beri desteklediği gruplara karşı “Suriye’nin toprak bütünlüğü ve bekası için” Türkiye’yi savaştırma politikası yer aldı. Bunun en somut adımı da İdlib’deki operasyonla atılacak.

Türkiye, Suriye iç savaşının başında “3 ay sonra Namaz kılmayı niyaz ettikleri Musul’da” desteklenen silahlı güçler yenilince, AKP hükümetinin girişimiyle oradaki grupların bir kısmı otobüslerle İdlib’e geçirildi. İdlib’e geçirilen ve aralarında Ceyşü'l Sünne, Ensaruddin, Nureddin Zengi ve Liva el-Hak gibi grupların da aralarında bulunduğu grupların çoğu daha sonra El Kaide bağlantılı El Nusra ile birleşerek, Hayat Tahrir-i Şam (HTŞ) ismini aldı. Şimdi bölgeden gelen haberlere göre, Türkiye’nin desteklediği ÖSO grupları yine Türkiye’nin daha önce desteklediği gruplara karşı çatışmaya başladı.

Russia Today’in haberine göre, Türk İHA’larının uçuşlarının yoğunlaştırdığı İdlib semalarında Rus uçakları da HTŞ’ye ait silah depolarını vurmak üzere havalandı.

İDLİB OPERASYONU BAŞLADIĞI HABERLERİ GELİYOR

Bu gelişmeler yaşanırken, Rusya’nın yarı resmi yayın organlarından olan Sputnik, “Türkiye ya Nusra ile doğrudan çatışır ya da örgütün alanını daraltır” başlığıyla haber yayınladı. Türkiye’nin İdlib’te önemli roller üstleneceği yönündeki Türkiye basını mahreçli haberlerin aksine Sputnik’in geçtiği haber, Rusya ve Suriye Rejimi tarafından biçilen rolü ortaya koyması açısından son derece önemli. Ayrıca Rusya ve Suriye Rejimi ile ittifak dahilinde ve eski ortaklarını karşısına alma pahasına alan Türkiye eliyle rejim aynı zamanda Musul’u güvenceye almış olacak. Türkiye’de bütün bunlara, “Kürtlerin kazanımlarını bertaraf etmek ve mümkünse Fırat Kalkanı Harekatını sürdürmek” amacıyla katlanıyor. Ancak bunları yaparken, Suriye Rejimi ile içine girdiği yeni ittifakı perdelemek için de kimi haberler yayılmaya başlandı.

SURİYE İLE İTTİFAKI GÖLGELEME UĞRAŞI

Önce Muğla’da “soru işaretleri dolu olan” operasyonlar yapıldı, ardından PKK’nin Suriye istihbaratı olan El Muharebat eliyle ve üstelik de deniz yoluyla Ege ve Akdeniz bölgelerine geçtiği haberleri servis edilmeye başlandı. PKK ve Suriye rejimini “birbiriyle iş tutan” güçler olarak gösterme çabalarına rağmen Türkiye devirmeye ant içtiği Suriye Rejimi ile bugün itibariyle ortak operasyona gireceğinin ve sahada pratik müttefiklik yapacağının işaretlerini vermeye başladı. İdlib bu açıdan son derece kritik ve önemli bir adım gibi görünüyor. Ancak ABD’nin meseleye nasıl müdahil olacağı ise belirsizliğini koruyor.

Kaynak:Mezopotamya Ajansı

Loading...
Son Güncelleme: 07.10.2017 13:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Onurlu 2017-10-07 18:42:26

Ypg rakka daki köpekleri temizledi şimdi sıra da aferin ve dilin var