'İdlib Operasyonun Asıl Hedefi Afrin mi?

Hacı Ehmed, başlatılan İdlib operasyonuna ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

'İdlib Operasyonun Asıl Hedefi Afrin mi?

Hacı Ehmed, başlatılan İdlib operasyonuna ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

09 Ekim 2017 Pazartesi 13:44
'İdlib Operasyonun Asıl Hedefi Afrin mi?

AmedToday-Şehba bölgesinin askeri gücü olan Devrimci Güçler Tugayı Komutanı Hacı Ehmed, Türkiye’nin İdlib’e girme operasyonunun senaryo olduğunu, hedefin Afrin’in kuşatmaya almak olduğunu belirtti.

Hacı Ehmed, İdlib konusunda Türkiye’nin El Nusra ile bir toplantı yaptığını ve bu toplantıda Nusra’ya İdlib’in derinliklerine girmeme sözü verildiğini belirterek, “Hedef Afrin'i kuşatarak 3 üs kurmaktır” iddiasını ileri sürdü.

Fırat Haber Ajansı (ANF) muhabirine konuşan Hacı Ehmed, Türkiye ile El Nusra (Heyet Tehrir El Şam) arasında bir anlaşma sağlandığını savundu. Ehmed, Astana anlaşmasındaki kararlardan birinin, Rusya’nın değil, Türkiye’nin karadan İdlib’e girmesi olduğunu belirterek şöyle dedi: "Zaten Astana’nın genel amaçlarından bir tanesi buydu. Yani Ruslar kendileri İdlib’e karadan girmeyeceklerdi, karadan girecek olanlar Türklerdi. Zaten Ruslar da bunu açıklamışlardı. Türkler de bu biçimde, adeta bir tiyatro biçiminde bunu Ruslara sunacaklar. Şimdilik böyle fazla kan dökmeden Cephet El Nusra’yla böyle bir anlaşmaya gittiler. Artık ileride Astana doğrultusunda nasıl bir tepki olur, bunu zamanla göreceğiz" diye kaydetti.

'İDLİB’İN DERİNLİKLERİNE GİRMEME SÖZÜ VERİLDİ'

Türkiye ile Nusra Cephesi arasındaki toplantıya değinen Ehmed, söz konusu toplantıda alınan kararlara ilişkin şunları söyledi: “Türklerin İdlib’in kuzeyine girmesi kararı alındı. Bu Afrin'in yakını ve güneyi oluyor. Yine Halep'in batısına girmeleri, bu da yine Afrin'in yakını oluyor. Atme, Dar İze, Cindires tarafları. Burada Türklerin istemi, oralara girerek 3 üs kurma talebidir. Türklerin, Şêx Bereket ve Afrin'i denetim altında alan Cebel Adi adındaki tepecik, yine Afrin Cindires’in üstü olan Dar İze ve Atme’ye yerleşme talepleri var.”

Anlaşmadan hedefin İdlib’in derinliklerine girmek değil, Afrin'i kuşatmak olduğunun anlaşıldığını belirten Ehmed, “Yani tersinden de okursak, hedef Afrin'i kuşatarak İdlib’in derinliklerine girmemektir. Nusra’ya da böyle söz verildi" diye konuştu.

‘NUSRA’YI BOYAYIP YENİDEN SUNACAKLAR’

Bu anlaşma doğrultusunda Nusra’nın kendisini bir dönüşüme tabi tutacağını dile getiren Ehmed, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu da zaman gösterecek. Kendisini farklı bir isimle dönüştürüp hareket edebilir. Yani adeta onu boyayıp kamuoyuna yeniden sunmayı hedefliyorlar. Erdoğan’ın hedefi ve asıl amacı, Nusra’yı bitirmekten çok, korumaktır. Biz biliyoruz ki, baştan bu yana Nusra’nın asıl destekçileri Katar ve Türklerin kendisidir. Şimdi Türkler nasıl gelip saldırıp Nusra’yı bitirecek, bu insana gerçekçi gelmiyor. Nusra’yı içeride bitirmekten ziyade korumaya almak, Afrin'i kuşatarak, ileride koşullar olgunlaştığında Afrin ve Şehba üzerine bir askeri harekat başlatmaktır. Bunu toplantıda Nusra da kabul etti. Kabul ettikten birkaç saat sonra birkaç TIR yardım içeri girdi ve Nusra’ya teslim edildi. Nusra’ya farklı bir biçimde destek halen sürüyor."

‘HEDEF AFRİN'İ KUŞATMAK SDF’NİN İLERLEYİŞİNİ ENGELLEMEK’

Ehmed, İdlib operasyonuna “Fırat Kalkanı” adıyla götürülen güçlerin de göstermelik olduklarını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ne sayı, ne nitelik olarak orada savaşabilecek güçler değil götürülenler. Bu durumu gördüğümüzde aslında planın daha başından orada Nusra’ya karşı savaşmak değil, Nusra’ya karışmayıp farklı bir biçime dönüştürerek korumayı hedeflemeleri insana daha mantıklı geliyor. Asıl amaç İdlib’in kuzeyinde, Afrin'in güneyinde 3 noktada güçlerini konumlandırıp, Afrin'i oralardan gözetim altına alarak sürekli üzerinde tehdit oluşturmaktır. İleride SDF’nin İdlib’e doğru uzanmasının önünü almaktır. Tam tersine Afrin'i daraltıp zayıflatmaktır. Zaten Genelkurmay Başkanı da gelmişti, Hakan Fidan da, büyük yetkili askeri heyetleri de gelmişti, (Türkiye Suriye sınırı) yine Nusra’dan da 3 tane Nusra’nın önde gelen emirleri de bu toplantıya katılmıştı. Bu toplantı böyle sonuçlandı ve genel amaç belli oldu."

Devrimci Güçler Tugayı Komutanı Hacı Ehmed, son olarak operasyonu “tiyatro” olarak değerlendirdi ve sözlerini şöyle tamamladı: “Hedef, İdlib’in kuzey hattını ve özel olarak Afrin'in güneyini gözetim altına alıp kuşatabilecekleri noktalara yerleşmeleridir. Şimdi Cephet El Nusra’yla Türklerin ortak askeri üs kuracağı ve tek Türklerin olmayacağı söyleniyor. Ama pratiğe bakınca şimdilik bu çok gerçekçi gelmiyor. Hedef şu anda Türklerin Afrin'in güneyinde birkaç noktaya yerleşip ağır silahlarını getirip daha rahat hareket ederek, Afrin'i çembere alıp, kuşatıp tümden dış dünyayla bağını kesmektir.”

Loading...
Son Güncelleme: 09.10.2017 13:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol