İmralı’ya gidecek heyet Diyarbakır’da

Avrupa’dan İmralı’ya gitmek için Türkiye’ye gelen 13 kişilik heyet, Diyarbakır'a ulaştı. Heyet, DTK ve DBP'li yöneticilerle görüştü.

İmralı’ya gidecek heyet Diyarbakır’da

Avrupa’dan İmralı’ya gitmek için Türkiye’ye gelen 13 kişilik heyet, Diyarbakır'a ulaştı. Heyet, DTK ve DBP'li yöneticilerle görüştü.

14 Şubat 2017 Salı 15:04
İmralı’ya gidecek heyet Diyarbakır’da

Diyarbakır Haberleri- PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı ziyaret etmek için Türkiye’de olan 13 kişilik uluslararası heyet Diyarbakır’a ulaştı.

Milletvekilleri, üniversite öğretim görevlileri ve akademisyenlerden oluşan Avrupa heyeti Demokratik Toplum Kongresi'ni (DTK) ziyaret etti.

DTK ziyaretinin ardından Diyarbakır’daki DBP Genel Merkezi'ne geçen heyet, göürşmeler yaptı.

Burada basına kapalı gerçekleştirilen 1 saatlik toplantının ardından heyet adına açıklamada bulunan Dr Thomas Jeffrey, şunları söyledi:

'İMRALI'DA İNSANİ OLMAYAN KOŞULAR VAR'

"Milletvekili, gazeteci ve öğretim üyelerinden oluşturduğumuz 13 kişilik heyetimizin amacı Abdullah Öcalan ile bir görüşme gerçekleştirmektir. Bu çerçevede Türk Adalet Bakanlığı'na başvuruda bulunduk. Sizin de bildiğiniz gibi Sayın Abdullah Öcalan İmralı Adası'nda insani olmayan koşullar altında 19. yılını dolduruyor. Bu nedenle bölgeye gerçekleştirdiğimiz gezide planlamamız doğrultusunda Kürt Özgürlük Hareketi'ni, sivil toplum kuruluşlarını ve siyasi partileri ziyaret edip bilgi alacağız. Daha sonra izin verilirse tutuklanan HDP'li vekillerle görüşmek istiyoruz."

'AKP ULUSLARARASI ALANA YANSIMASINDAN ÇEKİNİYOR'

Thomas Jeffrey'in ardından konuşan Danimarka Parlamentosu Vekili Miley Ulla Sandbaek ise şöyle konuştu: "Türkiye'de son süreçte binlerce siyasetçi gözaltına alınıp tutuklandı. Bize aktarılan bilgiler ve gördüklerimiz burada ciddi insan hakları istismarlarının yaşandığını kanıtlıyor. AKP hükümeti burada yaşanan hak ihlallerinin uluslararası alana yansımaması için ciddi çaba harcıyor ancak bizler burada yaşananları uluslararası kamuoyuna yansıtmak için elimizden geleni yapacağız."

ANF

Loading...
Son Güncelleme: 14.02.2017 15:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol