Kaymakama tekme iddiası için ömür boyu müebbet hapis cezası istemi

Halkların Demokratik Partisi tutuklu milletvekili Ferhat Encü hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu müebbet hapis cezası istendi.

Kaymakama tekme iddiası için ömür boyu müebbet hapis cezası istemi

Halkların Demokratik Partisi tutuklu milletvekili Ferhat Encü hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu müebbet hapis cezası istendi.

13 Ocak 2017 Cuma 09:22
Kaymakama tekme iddiası için ömür boyu müebbet hapis cezası istemi

AmedToday- HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu hakkında, Roboski katliamının ardından taziye ziyaretinde bulunan Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’un darp edilmesine ilişkin 5 yıl aradan sonra iddianame hazırlandı.

İddianamede Encu'nun, kaymakama tekme attığı iddiasıyla hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’un darp edilerek yaralanması ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanarak Kandıra F Tipi Cezaevi’ne konulan HDP’liFerhat Encu hakkında olaydan 5 yıl sonra dava açıldı.

Roboski katliamında kardeşi Serhat Encu ve 9 yakını öldürülen Encu’nun tutuklanmasından 5 gün sonra 9 Kasım 2016’da hazırlanan iddianame Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, dönemin Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’u yaraladığı iddia edilen Encu için, “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. İddianamede, dönemin Kaymakamı Naif Yavuz “müşteki” olarak yer aldı. Kaymakamın kendisini darp edenler hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine aralarında HDP’li Encu ve yakınlarının da bulunduğu 31 kişi hakkında “Adam öldürmeye teşebbüs” ve “basit yaralama” suçlarından soruşturma açılmış, 16 kişi gözaltına alınarak aylarca tutuklu kalmıştı.

6 KEZ GÖZALTINA ALINIP BIRAKILDI

Aynı soruşturma kapsamında 6 defa gözaltına alınan Encu, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜSTEN...

İddianamede, olay anına ait görüntülerde Encu’nun de kaymakama tekme attığı ileri sürüldü.

Encu ve beraberindeki kişilerin birlikte hareket ederek kaymakamı “öldürmeye çalıştıkları” ileri sürülen iddianamede, koruma polisleri ve korucuların kaymakamı koruması ve kaçırmak için araya girmesi nedeniyle “eylemlerini tamamlayamadıkları suçun teşebbüs aşamasında kaldığı” öne sürüldü. Encu’nun üzerine atılı suçu işlediği ileri sürülen iddianamede, Encu’nun yargılamasının yapılarak cezalandırılması istendi.

Güvenlik nedeni ile Yargıtay tarafından Şırnak’tan Diyarbakır’a nakledilen davanın duruşma tarihi önümüzdeki günlerde belli olması bekleniliyor.anf

Dihaber

Loading...
Son Güncelleme: 13.01.2017 09:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol