'Kürdistan'ı tırnak içinde söylüyorum'

AKP Kayseri milletvekili Taner Yıldız,” Kürt devletinin kurulmasına hiçbir açıdan müsamaha gösterilemez”

'Kürdistan'ı tırnak içinde söylüyorum'

AKP Kayseri milletvekili Taner Yıldız,” Kürt devletinin kurulmasına hiçbir açıdan müsamaha gösterilemez”

01 Eylül 2017 Cuma 11:11
'Kürdistan'ı tırnak içinde söylüyorum'

AmedToday-Kayseri milletvekili Taner Yıldız, "Oradaki kurulabilecek veya referandumla beraber kurulma ihtimali olan bir bölgesel Kürt devleti aynı zaman da Türkiye için bir tehdittir" dedi.

Kayseri Valiliği'nin düzenlediği 'halkla bayramlaşma' etkinliğine katılan Taner Yıldız, gazetecilerin Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi'nde yapılacak referandumla ilgili sorularını yanıtladı.

'KÜRDİSTAN'IN KURULMASINA İZİN VERMEYİZ'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı dönemde hem Bağdat hem Erbil ile sözleşmeler yaptıklarını anlatan Taner Yıldız; şunları söyledi:

"Bağdat’ta gerek benim dönemimde gerekse de şimdiki Bakanımız Berat Albayrak döneminde Bağdat’la yapılan anlaşmalar ve Erbil’le yapılan sözleşmeler var. Hiçbir şekilde orada Kürdistan’ın kurulmasına tırnak içinde söylüyorum, asla bir Kürt devletinin kurulmasına hiçbir açıdan müsamaha gösterilemez. Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın bu konuda net ifadeleri ve tavırları oldu. Böyle bir gelişme, hem Irak’ın birliği beraberliği, toprak bütünlüğü ve sınırlarının korunması hem de Türkiye’ye tehdittir.

Oradaki kurulabilecek veya bir referandumla beraber kurulma ihtimali olan bir bölgesel Kürt devleti, aynı zaman da Türkiye için bir tehdittir. Yapılan sözleşmeler hem Erbil, hem Bağdat hem de Ankara’nın Türkiye’nin menfaati ile bütünleşen bir sözleşmedir. Gerek petrol, gerekse de doğalgaz ile alakalı bütün işletmeler orada bir artı değer oluşturacaktır. Enerji Bakanımızın takip ettiği gibi, yok olan paylaşılmaz var olan paylaşılır. Petrol ve doğalgaz, toprak altında olduğu müddetçe bir savaş gerekçesi, toprak üstünde olduğu müddetçe barış gerekçesi olarak anılmıştır. Ne yazık ki dünyada böyledir. Ama, Türkiye yalnızca menfaat olgusunda orada sözleşmeleri ile bulunmamaktadır. Siyasi konu ile oradaki enerji konularının ben ayrıştırılacağına inanıyorum."

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Onurlu 2017-09-08 13:49:56

Peki koyun türkün devleti var da milyonlarca kürdun devleti niye olmasın