Kürdistan’a Saldırı Hazırlığına Irak Hükümeti’nden Cevap

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, sosyal medyada paylaştığı saldırı hazırlığı iddialarına Irak Hükümet’inden cevap geldi.

Kürdistan’a Saldırı Hazırlığına Irak Hükümeti’nden Cevap

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, sosyal medyada paylaştığı saldırı hazırlığı iddialarına Irak Hükümet’inden cevap geldi.

11 Ekim 2017 Çarşamba 23:05
Kürdistan’a Saldırı Hazırlığına Irak Hükümeti’nden Cevap

AmedTodayIrak hükümeti, "Kerkük vilayetine yönelik operasyon hazırlığında oldukları" yönündeki iddialara cevap verdi.

Hükümet Sözcüsü Saad Hadisi,  Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) Güvenlik Ajansı'nın yaptığı "Kerkük'e askeri saldırı" iddiasını yalanlayarak, "Bu yönde arazide hiçbir somut adım veya planımız mevcut değil" dedi.

Irak güçlerinin Kerkük'e bağlı toprakların yüzde 40'ını IŞİD'den geri aldığını kaydeden Hadisi, "uyuyan hücrelerin faal duruma geçmemesi, güvenliğin sağlanması ve sığınmacıların evlerine geri dönmesi için buranın güvenliğinin merkezi yönetime bağlı güçler tarafından sağlanacağını" ifade etti.

Hadisi ayrıca Musul'da IŞİD'e karşı operasyonlar sonrası güvenliğin merkezi yönetime bağlı güçler tarafından sağlandığını hatırlatarak, bu güçlerin de burada kalmaya devam edeceğini vurguladı.

"KBY gayri meşru referandumu gerçekleştirmekle sorumsuz davrandı" diyen Hadisi, "Bu referandumla Irak ve KBY'yi çıkmaza sürüklediler. Bugünlerde de daha önce eşine rastlanmayen şekilde (KBY tarafından) olayları tırmandırma girşimiyle karşı karşıyayız. Bu da Irak'taki bileşenler arasında korku, panik ve nefret yaratıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Hadisi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"KBY'deki Kürtler gibi diğer gruplar da bizim vatandaşlarımız ve onların da güvenlik ile istikrarını sağlamakla görevliyiz. Irak merkezi yönetimi, Kerkük başta olmak üzere tartışmalı bölgeler adı verilen yerlerde güvenliği sağlama yetkisi ve görevine sahiptir. Hükümet, bu bölgelerde güvenliği ve otoriteyi sağlayacak, hiçbir grubun can ve mal güvenliğine zarar verilmemesi için azami çaba harcayacak."

KBY Güvenlik Ajansı'dan yapılan yazılı açıklamada, "Irak güçleri, Haşdi Şabi ve federal polis güçlerinin Kerkük'ün güney ve batısıyla Musul'un kuzeyinden saldırıya geçeceğine dair mesajlar alıyoruz" denilmişti.

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol