Kürtçe Şarkı söylemek suç!

İstanbul’da Kürtçe şarkı söyledikleri sırada polislerce gözaltına alınan 12 kişi için 15 yıl hapis istendi.

Kürtçe Şarkı söylemek suç!

İstanbul’da Kürtçe şarkı söyledikleri sırada polislerce gözaltına alınan 12 kişi için 15 yıl hapis istendi.

03 Şubat 2017 Cuma 09:54
Kürtçe Şarkı söylemek suç!

AmedToday- İstanbul Esenyurt'taki Recep Tayyip Erdoğan Parkı'nda geçtiğimiz yıl Gesi Bağları ve Kürtçe türküler söyledikleri için gözaltına alınarak tutuklanan 12 kişi 6 aydır cezaevinde.

Cumhuriyet'ten Canan Coşkun'un haberine göre, savcılık hazırladığı iddianamede Gesi Bağları türküsü ve Kürtçe türküler söyleyen 12 kişinin örgüt üyesi olduğunu ileri sürerek örgüt propagandası yaptığını belirtti.

İddianameyi kabul eden mahkeme, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 12 kişi hakkında hazırladığı iddianamede, 7 Ağustos 2016'da ihbar hattına "Recep Tayyip Erdoğan Parkı civarında 12-20 kişilik Kürt grup yüksek sesli şarkı söylüyor, TC'ye mezar olacak şeklinde slogan atıyorlar" diye ihbar geldiğini, polisin parka gittiğinde şüphelilerin orada olduğunu belirtti. İfadelerinde parkta türkü söylediklerini belirten kişilerin yakalanarak gözaltına alındığını iddia eden savcı, 12 kişinin suçlamaları kabul etmediğini kaydetti.

Soruşturmanın görevsizlik kararı ile Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gönderildiğini aktaran savcı, MİT'e ve İstihbarat Daire Başkanlığı'na yazı yazarak 12 kişinin PKK, DHKP-C, MLKP ve diğer örgütlerle irtibatlı olup olmadığının araştırılmasını istediğini ifade etti. Gönderilen cevapta 12 kişinin PKK/KCK içinde faaliyet yürüten kişilerle irtibatlı olabileceği yönünde bilgiler elde edildiği belirtildi. Sosyal paylaşım sitelerinin de araştırıldığının görüldüğü cevapta, PKK/KCK adına gerçekleştirilen korsan gösteri ve eylemlere katıldığı belirtilen kişilerden bazılarının ise arşiv kaydının bulunmadığı kaydedildi. MİT ve İstihbarat Daire Başkanlığı'ndan gelen cevabın dışında delil bulunmayan iddianamede, 12 kişinin ayrı ayrı cezalandırılmasını istedi.

İddianamede soruşturma aşamasında tutuklanan Hebun Kurt'un burnunun kırıldığına ilişkin darp raporuna ise yer verilmedi. İddianameyi kabul eden İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi de 12 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verdi.anf

Sputnik

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol