Merkel’den basın özgürlüğü ve güçler ayrılığı vurgusu!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Binali Yıldırım’a "Basın özgürlüğünün, güçler ayrılığının ne kadar önemli olduğunun farkında olunmasını istiyoruz” dedi.

Merkel’den basın özgürlüğü ve güçler ayrılığı vurgusu!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Binali Yıldırım’a "Basın özgürlüğünün, güçler ayrılığının ne kadar önemli olduğunun farkında olunmasını istiyoruz” dedi.

02 Şubat 2017 Perşembe 21:51
Merkel’den basın özgürlüğü ve güçler ayrılığı vurgusu!

AmedToday- Almanya başbakanı Angela Merkel, Türkiye’deki temaslarını sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi ve TBMM ziyaretinin ardından Almanya Şansölyesi, Başbakan Binali Yıldırım’la bir araya geldi.

Görüşmenin ardından ikili ortak basın toplantısı yaptı.

"İntikam duygusuyla hareket etmeyeceğiz" diyen Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

"Başta ekonomi olmak üzere ilişkilerin geliştirilmesini konuştuk. OHAL çerçevesinde darbecilerin sebep oldukları tahribatları, toplumsal tahribatı ortadan kaldırmak için bir takım önlemler aldık. Bunları konuştuk. Hukukun içinde hak ettikleri cezayı bulacaklardır. Dünya demokrasi tarihinde belki örneği olmayan ülkesini savunan şehit ve gazilerimizin topyekûn milletimizin karşı koymasını görüyoruz. Burada uygulamalarla ilgili zaman zaman şikayetler kulağımıza geliyor.

Haklarında şikayet olanlar hakkında OHAL olmasına karşın yargıya taşıma imkanı getirdik. FETÖ ile mücadelede Almanya'nın daha fazla desteğine ihtiyacımız var. Gelecek bir zaman içerisinde bütün Avrupa için büyük bir tehdit olabilir. DAEŞ'le mücadelede Almanya'nın desteği önemlidir, takdir ve teşekkür ediyoruz. Avrupa'nın güvenliği Türkiye'den geçiyor. Türkiye hem göçler bakımından hem de terör tehdidi bakımından engelleyen, kaynağında durduran ülke konumunda. Bu konuları da ele aldık. Köklü ilişkilerinin olduğu ülke Almanya. "

"BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ, GÜÇLER AYRILIĞI ÖNEMLİ"

Konuşmasında güçler ayrılığının önemine vurgu yapan Merkel, "TBMM'yi gezerken darbe teşebbüsünün yarattığı tahribatı gözlemleme fırsatım oldu. Basın özgürlüğünün, güçler ayrılığının ne kadar önemli olduğunun farkında olunmasını istiyoruz” dedi.

MERKEL YİNE ‘İSLAMİST TERÖRİST’ DEDİ

İnsan hakları ve yargı bağımsızlığına da dikkat çeken Merkel'in, Erdoğan ile düzenlediği basın toplantısında kullandığı "İslamist terör" ifadesini yinelemesi dikkat çekti. Görüşmede "İslamist terörü ele aldık” diyen Merkel, "Sayın Cumhurbaşkanına da söyledim, burada Müslümanlara karşı herhangi bir şüphecilik değil, bu insanlar insan hayatını yok edip demokrasiyi ortadan kaldırmak istiyorlar" sözleriyle devam etti.

Erdoğan'ın aksine Binali Yıldırım, Merkel'in ifadesine karşılık vermedi.

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol