Moskova’da Kürt Ulusal Kongresi provası mı?

Moskova’da 15 Şubat’ta düzenlenecek olan Kürt konferansında Türkiye, Suriye, Irak ve İran’dan toplanacak Kürt temsilcileri birlik ve beraberliği tartışacak.

Moskova’da Kürt Ulusal Kongresi provası mı?

Moskova’da 15 Şubat’ta düzenlenecek olan Kürt konferansında Türkiye, Suriye, Irak ve İran’dan toplanacak Kürt temsilcileri birlik ve beraberliği tartışacak.

13 Şubat 2017 Pazartesi 14:58
Moskova’da Kürt Ulusal Kongresi provası mı?

AmedToday- Rusya'nın başkenti Moskova 15 Şubat'ta, birlik tartışmalarının yürütüleceği bir Kürt konferansına ev sahipliği yapacak.

Suriye’den PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah ve Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, katılacak.

PYD Rusya Temsilcisi Ebdulselam Eli, Kürtler arasındaki birliği güçlendirmek ve ortak bir politika belirlemek amacıyla düzenlenecek konferansla ilgili Sputnik'e konuştu.

PYD Eş Başkanı Asya Abdullah'ın da konferansa katılacağını söyleyen Eli şunları söyledi:

“Bu konferansı ortak hazırlıyoruz. Biz PYD ve Demokratik Özerklik Yönetimi ile Rusya Kürt Otonomisi konferansı organize ediyoruz. Bu konferans hazırlıklarına başlamadan Rusya yetkililerine bir Kürt konferansı yapmak istediğimiz söyledik. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan da yetkilileri konferansa davet ettik. Belki onlar da konferansa katılırlar. Rusyalı siyasetçiler de konferansa katılabilirler. Geniş katılımlı bir konferans olacak. Konferans bir otelde düzenlenecek. Kürdistan'ın 4 parçasından misafirler gelecek. Rusya'nın Kürtleri de olacak. Bazı siyasetçileri ve akademisyenleri davet ettik. PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ile Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim de konferansta olacaklar. HDP'den Osman Baydemir de konferansa katılacak. Bazı başkanlar ile avukatları katılacak. YNK'den katılım olacak. Doğu Kürdistan'dan katılım olacak. Goran hareketi katılacak. Kürt İslami Birlik Partisi katılacak. Tüm Kürt partilerini davet etmişiz. Onlara vize de göndermişiz. Geniş katılımlı bir konferans olacağını ummuyorum.”

'KÜRTLERİN PAYINA BİR ŞEY DÜŞMEMESİNİ KABUL ETMİYORUZ'

Kürtlerin birlik olma ihtiyacına dikkat çeken Eli, sözlerine şöyle devam etti:

"Kürtler tek bir ses bir karar olmalı. Rusya ve pek çok yer ile konuştuğumuzda çoğu zaman bizlere Kürtlerin birlik olmadığını söylüyorlar. Moskova'da Astana oldu ve yakın bir zamanda Cenevre görüşmeleri olacak. Kürtlerin birlik olması gerekiyor. 100 yıl önce Sykes-Picot oldu. Kürtlerin yine birliksiz ve kendi paylarına bir şey düşmemesini kabul etmiyoruz. Kürt konferansının yapılacak olmasını önemli bir adım olarak görüyoruz."

Sputnik

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol