Murathan Mungan da ‘Hayır’ dedi, “Bizi biz yapan şey ‘Hayır’larımızdır”

Yazar Murathan Mungan, referandumda ‘Hayır’ diyeceğini açıkladı.

Murathan Mungan da ‘Hayır’ dedi, “Bizi biz yapan şey ‘Hayır’larımızdır”

Yazar Murathan Mungan, referandumda ‘Hayır’ diyeceğini açıkladı.

17 Şubat 2017 Cuma 13:25
Murathan Mungan da ‘Hayır’ dedi, “Bizi biz yapan şey  ‘Hayır’larımızdır”

AmedToday- Yazar Murathan Mungan, “Bizi biz yapan şey ‘Evet’lerimizden çok ‘Hayır’larımızdır. Hayır demek bilinç ve güç gerektirir. Evetlerin çoğu itaat yatkınlığıdır” dedi.

Hürriyet’ten Çağlayan Çevik’in sorularını yanıtlayan Murathan Mungan, ‘Dokuz Anahtarlı Kırk Oda’ kitabının yanısıra mücadelesinden, umudundan ve ‘Hayır’ın öneminden de bahsetti.

Murathan Mungan’ın açıklamaları şöyle:

“Ben yapılması gerekenin, okurun içgücünün güçlendirilmesi olduğuna inanırım. İnsanın içini daha dayanıklı kılmamız gerekir. Yalancı ışıklarla geçici umut vermek değildir doğru olan. Hayatla mücadele azmi, dayanma gücü, karanlığa bakma gücü kazandırmak daha kıymetlidir. Aydınlığı, en iyi karanlığa bakmayı bilenler görür çünkü. Gözü karanlığa alışmamış insan aydınlığın kıymetini bilmez. O gelip geçici çiğ ışığı aydınlık zanneder.

Benim önemsediğim şey, her durumda hayatta ve ayakta kalabilen insana içgücü, dayanıklılık kazandırmaktır. Aslında bazılarının ümitsiz, umutsuz, karamsar sandığı insanlardır asıl gelecek vaat eden insanlar. Eğer yazmayı sürdürüyorsam, hâlâ elimde kağıt kalem varsa, dünyayı mesele ediyorsam umutsuz değilimdir. Hepimiz en iyi yaptığımız şeyi en iyi biçimde yapmayı sürdürerek muhalefet edebiliriz. Bizi biz yapan şey ‘Evet’lerimizden çok ‘Hayır’larımızdır. Hayır demek bilinç ve güç gerektirir. Evetlerin çoğu itaat yatkınlığıdır.”

Hürriyet Kitap Sanat ekindeki Murathan Mungan söyleşisinin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol