Öcalan ‘Başkanlık Sistemi’ne nasıl bakıyor?

PKK Lideri Abdullah Öcalan, daha önce HDP İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder’e verdiği demeçte, “ABD’deki gibi başkanlık olursa tartışabiliriz” demişti.

Öcalan ‘Başkanlık Sistemi’ne nasıl bakıyor?

PKK Lideri Abdullah Öcalan, daha önce HDP İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder’e verdiği demeçte, “ABD’deki gibi başkanlık olursa tartışabiliriz” demişti.

08 Şubat 2017 Çarşamba 09:31
Öcalan ‘Başkanlık Sistemi’ne nasıl bakıyor?

AmedToday- Anayasa değişikliği ve ‘Başkanlık Sistemi’ referandumu öncesi tartışmalar sürüyor.

Dİhaber, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın HDP’li Sırrı Süreyya Önder’e verdiği ‘Başkanlık’ demecini paylaştı.

“Öcalan başkanlık ile ilgili ne düşünüyor?” Başlıklı analizin ilgili kısmı şöyle:

Başkanlık tartışmaları ilk olarak İmralı’da 23 Şubat 2013 tarihinde ele alınıyor. Yani müzakere sürecinin başlamasından hemen sonra. İşte Öcalan’ın o konudaki değerlendirmeleri:

“AKP BİZİ YANLIŞ ANLARSA FELAKET OLUR”

ŞUBAT 2013

A. Öcalan: Umarım AKP de bizi yanlış anlamaz. Yanlış anlarsa felaket olur. Buna rağmen AKP diktatöryasını bize dayatırsa kabul etmeyiz.

S.S. Önder: Başkanım, her şeyi konuştuk. Bir de Başkanlık meselesi var. Kamuoyu bu konuda çok hassas. Totaliter bir yapıya dönüşmesinden endişe ediliyor.

A. Öcalan: Başkanlık sistemi düşünülebilir. Yalnız burada Başkanlık ABD’deki gibi olmalı. Devlet Meclisi gibi bir Senato. İkincisi, bir de Halklar Meclisi. Bunun adı Demokratik Meclis de olabilir. Bu da ABD’deki Temsilciler Meclisi gibi olabilir, Rusya’daki Alt Duma gibi olabilir. İngiltere’deki Avam Kamarası’nın Türkiye versiyonu gibi. Esas olarak HDK’yi parlamentoya uyarlamak gibi düşünebiliriz.

ABD’DEKİ GİBİ BAŞKANLIK OLURSA TARTIŞABİLİRİZ

OCAK 2014

A. Öcalan: Yeni Başkanlık tartışmalarında ABD ve benzeri gibi bir sistem olursa tartışılabilir. Bunun için sivil toplum yasası ve yerel yönetimler özerklik yasası çıkacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi önemlidir. Potansiyelimizi önemsemek lazım. Bunu ikiye katlayabiliriz. İlk turda adayımız olacak. Kendi adayımız etrafında azami toplanacağız, oylarımızı çoğaltacağız ve gücümüzü ortaya çıkartacağız. Bu hem büyük bir silahtır hem de ilk defa kendi oyumuzu görme şansı verir. Hem ulusalcılara hem de AKP’ye karşı elimizde önemli bir müzakere silahı olur. Müzakereye kim yanaşırsa onu da destekleyebiliriz. Aynı zamanda Türkiye emekçi halkına da sesleneceğiz.

BEN ERDOĞAN’IN ZIDDIYIM: O TEKLİĞİ BEN KOLEKTİVİZMİ ÖNEMSERİM

11 HAZİRAN 2015

 A. Öcalan: Beni istismar ediyorlar, basın da bunu yapıyor. Her şeyi bana yıkarak gitmek ahlaki değil. Ben de size yükleneceğim. Bu kadar yalnızlık, teklik beni zorluyor. Ben Erdoğan’ın zıddıyım. O teklikten hoşlanıyor, ben ise kolektivizmi önemsiyorum.

OTORİTER ERDOĞAN, HEGOMONİK AKP KABUL ETMEYİZ

Cumhurbaşkanlığı ve yeni anayasa meselesini AKP ile de yapabiliriz. Yasa ve anayasaya giderken müzakere gerekir. Ancak otoriter bir Erdoğan’ı ve hegemonik bir AKP anlayışını kabul etmeyiz. Bazıları bize “AKP’nin kuyrukçuluğunu yapmayın” diyor. Aslında durum tam tersidir. AKP bizi takip etme durumundadır. Biz AKP’yi peşimizden sürüklüyoruz.anf

Dihaber

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol