Rakka’da Sona Geliniyor

Rakka’da geride bırakılan 123 günün ardından sona geliniyor. Watani Hastanesi’IŞİD’ten alınırsa, Rakka Özgürleşmiş olacak.

Rakka’da Sona Geliniyor

Rakka’da geride bırakılan 123 günün ardından sona geliniyor. Watani Hastanesi’IŞİD’ten alınırsa, Rakka Özgürleşmiş olacak.

07 Ekim 2017 Cumartesi 12:24
Rakka’da Sona Geliniyor

AmedToday-Verilen çetin mücadelenin ardından Rakka’da özgürlüğe son bir adım kaldı.

Rakka’da  kurtarılmayı bekleyenEl Neim Meydanı, Siyah Stadı ve Watanî Hastanesi kaldı. Hastane düşerse kent özgürleşmiş olacak.

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Rakka’yı IŞİD’ten kurtarmak için başlattığı "Büyük Savaş" adlı operasyonlar, 123’üncü gününe girdi. Bugüne kadar 19 mahalleyi IŞİD’ten arındıran SDG’li savaşçılar, kent merkezinde IŞİD’in etrafını sardı. Merkezde bulunan futbol sahası ve Watanî Hastanesi’ne operasyonlar gerçekleştiren savaşçıların iki yeri alması, IŞİD için yolun sonu olacak.

Nehda, Kurdan ve Mensûr mahallerine operasyonlar gerçekleştiren SDG’li güçler, kentin yüzde 85’inden fazlasını kontrol altına aldı. Kurtardıkları her yerde sivilleri de özgürleştirmeye devam eden savaşçılar, son operasyonlarda 10 sivili daha kurtardı. SDG’li savaşçılar, sivillerden dolayı operasyonları temkinli bir şekilde sürdürüyor.

 Kent merkezinde IŞİD’in elinde üç önemli stratejik nokta bulunuyor. Bunlar El Neim Meydanı, Siyah Stadı ve Watanî Hastanesi olarak görülüyor. El Neim Meydanı IŞİD’in kente şov ve gösterilerini yaptığı adres olarak biliniyor. Hem toplu infazın hem de katliamların gerçekleştiği yeri her Rakkalı biliyor. Savaşçılar, meydana dört bir taraftan yürüyor.

Öte taraftan savaşçılar, kent stadı ve çevresindeki operasyonlarına da ağırlık verdi. Kent merkezinin tam ortasında bulunan stada, batı cephesi güçleri tarafından operasyonlar düzenleniyor. IŞİD’in stada kapattığı sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı ifade ediliyor. Aynı zamanda IŞİD’lilerin de toplandığı en büyük merkezlerden biri haline gelen stat ve çevresinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Yine diğer bir önemli nokta ise Watanî Hastanesi. IŞİD’lilerin hem cenazelerini hem de yaralılarını topladığı hastane, son duraklardan biri olarak görülüyor. Yüzlerce yaralı IŞİD’linin bulunduğu hastanede, savaşan kişiler de var. Burada da sivillerin tutulduğu ifade ediliyor. Buranın düşmesi, kentin düşmesi anlamına geliyor.

Kaynak:Mezopotamya Ajansı

Loading...
Son Güncelleme: 07.10.2017 13:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol