Rusya YPG’yi Koruyor; İkinci Fırat Kalkanı Hamlesi Boşa Düşmüş Görünüyor

Türkiye’nin müdahalesine karşı Rusya’nın YPG’yi koruduğu ve önlemler aldığı ileri sürüldü.

Rusya YPG’yi Koruyor; İkinci Fırat Kalkanı Hamlesi Boşa Düşmüş Görünüyor

Türkiye’nin müdahalesine karşı Rusya’nın YPG’yi koruduğu ve önlemler aldığı ileri sürüldü.

08 Eylül 2017 Cuma 18:40
Rusya YPG’yi Koruyor; İkinci Fırat Kalkanı Hamlesi Boşa Düşmüş Görünüyor

AmedToday-Yeni Şafak’ta yer alan habere göre Türkiye’nin YPG üssü Afrin’e  harekat hazırlığında olduğunu anlayan Rusya Fırat Kalkanı ile İdlib arasındaki bağlantı noktası Tel Rıfat’ı YPG’den alıp Şam hükümetine verdi.

Rus askerlerinin ise, Deyr Cemal-Burseya hattına konuşlandığı ileri sürüldü. Tel Rıfat’ın, muhaliflerin kontrolündeki Fırat Kalkanı bölgesine bakan sınırına ise çoğu Çeçenlerden oluşan Rusya Askeri Polis güçleri yerleştirildiği de iddialar arasında yer aldı. Hemen ardından Rusya, Tel Rıfat’ı ‘çatışmasızlık bölgesi’ ilan ettiği belirtildi.

MOSKOVA'NIN TAMPONU

Tel Rıfat, Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve sakinlerinin çoğu Araplardan oluşan büyük bir ilçe. Türkiye’nin olası Afrin operasyonunun Tel Rıfat’tan başlayıp Afrin merkezine doğru ilerlemesi öngörülüyordu. Türkiye’nin Afrin’e gireceğini anlayan YPG’nin  Rusya’nın da teşvikiyle bu bölgeyi rejime bırakmaya karar verdiği iddia edildi.

Muhaliflere göre Afrin Operasyonu’nu engellemek isteyen YPG, Afrin çevresinde kontrolü altında bulunan Arap ve Türkmen köylerinin bir kısmını daha hükümete terk edebilir. Bu durum hem hükümetin hem de hükümet eliyle bölgede yayılmak isteyen Rusya’nın işine yarıyor. Bir senaryoya göre Deyr Cemal’dan Azez’deki Burseya Dağı’na kadar olan bölgeye Rusya güçleri yerleşip hükümet güçleri  ve YPG  ile muhalifler arasında tampon bölge kuracak.

ŞEBBİHA ENDİŞESİ

Tel Rıfat’taki YPG’lilerin önemli bir kısmı ilçeden çıkarak Afrin’e doğru çekildi. Kalan YPG’lilerin de kademeli olarak Tel Rıfat’ı terk etmeleri bekleniyor. Ancak Suriye’de kalan son 70 bin askerinin büyük kısmı Irak sınırı ve Deyrizor’daki operasyonlara katılan hükümet ordusunun personel eksiği bulunuyor. Tel Rıfat’a Nubul, Zehra ve Halep’ten gelecek hükümet güçleri arasında yabancı mezhepçi militanların yanısıra bölgedekihükümet yanlısı Şebbihaların da olmasından endişe edilidiği belirtildi

İDLİB’İ DE ETKİLEYECEK

Afrin Operasyonu kapsamında TSK destekli Özgür Suriye Ordusu’nun Tel Rıfat’ı kontrol altına almasıyla birlikte tüm muhalifler Dar et-İzze’de birleşip Afrin’e yürüyecek ve buradaki YPG’ye operasyon düzenlenecekti. Stratejik Tel Rıfat’ın alınması, İdlib’teki muhaliflerle Fırat Kalkanı bölgesi arasındaki karayolu bağlantısının sağlanması anlamına da geliyordu. Rusya’nın ısrarıyla Tel Rıfat’ın hükümete teslim edilmesinin nedenlerinden birinin de “İdlib-Fırat Kalkanı bağlantısını kesmek” olduğu söyleniyor.

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol