S-400 Füzeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontratı imzalandı ve anlaşma hayata geçiriliyor.

S-400 Füzeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontratı imzalandı ve anlaşma hayata geçiriliyor.

13 Eylül 2017 Çarşamba 19:17
S-400 Füzeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

AmedToday- Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontratı imzaladıklarını ve kontratın hayata geçirilmeye başlayacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Askeri Teknik İşbirliği'nden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin tarafından bildirildi.

S-400 'Triumph' füze savunma kompleksi

S-400 'Triumph' füze savunma kompleksi (NATO kod adıyla SA-21 Growler), orta ve uzun menzilli füze savunma sistemi ve yeni nesil füze savunma kompleksidir.

Sistem, en önemli siyasi-idari, ekonomik ve askeri tesislerin yüksek etkinlikle korunması amacıyla geliştirilmiştir.

Kompleks, gece ve gündüz güçlü radyo-elektronik karşı koyma sırasında her türlü fizik ve coğrafya, hava ve iklim koşullarında kullanılabilir.

Türkiye'ye S-400 sevkiyatı, ilk olarak 10 Ekim 2016'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında İstanbul'da yapılan görüşmede istişare edildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Temmuz sonunda yaptığı açıklamada tarafların anlaşmaya varmak üzere olduğunu belirtti. Ağustos'ta Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport Başkanı Aleksandr Miheyev, sözleşmenin henüz yürürlüğe girmediğini ve imzaya yakın olduğunu söyledi. 12 Eylül'de tarafların S-400 sevkiyatına ilişkin sözleşmeyi imzaladığı öğrenildi. Erdoğan da Ankara'nın kapora yatırdığını ifade etti.

Dünyada eşi benzeri bulunmayan S-400 'Triumf' füze savunma sistemi, uçaklar ve balistik füzeler de dahil olmak üzere hava araçlarının imha edilmesi için geliştirildi. Rusya, daha önce Çin'le S-400 sözleşmesi imzaladı. Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi, Ağustos sonunda S-400 için yaklaşık 10 başvuru olduğunu duyurdu.

S-400'LERİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

S-400 TRİUMF HAVA SAVUNMA FÜZE SİSTEMİNİN BİLEŞİMİ

S-400'LER HAKKINDA 5 İLGİNÇ BİLGİ

Sistemin tüm araçları ileri engel aşma kapasiteli tekerlek şasileri üzerine yerleştiriliyor ve demir, deniz ve kara ulaşımıyla taşıma imkanı sunuyor.

S-400 füze savunma sistemi, kademeli savunma gerçekleştiren farklı ateşleme hacmine ve menzile sahip 4'ten fazla füze tipinin kullanımıyla seçmeli olarak çalışabilen tek sistem olma özelliğine taşır.

8 Nisan 2017'de Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Viktor Gumenniy, S-400'ler için "yakın uzaydaki, uzun mesafelerdeki ve yüksek hızlardaki hedefleri imha edebilen" füzelerin Rus ordusunun envanterine girdiğini açıkladı.

Uzun menzilli füzeler (400 km'ye kadar) yer belirleyicilerin erişim sınırları dışındaki hedefleri bile imha edebilir ve bunun için füzeler, eşsiz homing başlıklarıyla donatıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı, S-400 komplekslerinin tüm aksamlarının keşif yapılmasını engelleyecek özel, gizli konteynerlerde muhafaza edileceğini duyurdu.

Askeri çalışmaların otomatik hale getirilmiş süreçleri:

Keşif ve güzergah izleme

Hedefleri füze savunma sistemleri arasında dağıtma. Hedefleri ele geçirme

İzleme ve tespit etme

Füze tiplerinin seçimi ve onları fırlatmaya hazırlama. Füzelerin fırlatılması

Füzeleri hedeflere yönlendirme

Atım sonuçlarının değerlendirilmesi

ABD,Endişe kaynağı

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 sistemleri almasının Pentagon'da endişe kaynağı olacağını söyledi.

Küresel Silah Ticareti Analiz Merkezi Direktörü İgor Korotçenko, ABD ve NATO'nun S-400 anlaşmasını bozmak için Türkiye'ye yoğun bir baskı yaptığını ifade etti.

Erdoğan, başımızın çaresine bakmak durumundayız

NATO konseptini gündeme getirerek buna itiraz edenler de var. Ama bu doğru bir yaklaşım değildir. Bugün Yunanistan da Rusya'nın füzelerini kullanıyor. 'Yunanistan onları envanterden çıkaracak' diyenler de var. Çıkarır veya çıkarmaz. Herkes kendi savunma anlayışını kendine göre oluşturabilir. Bizler NATO içinde bu imkânları yakalayamıyorsak, bu imkanları sağlayamıyorsak, o zaman elbette başımızın çaresine bakmak durumundayız.

Başkanı,Vladimir Jirinovski, Erdoğan’a bravo

S-400 füzesi almak isteyen Erdoğan'a bravo. Erdoğan'ın çok işine yarayacak. Türkiye'ye yönelik bir tehlike söz konusu. Bugün Kürt sorunu uluslararası bir konu oldu. Amerika, Kürtlerin yanında yer almaya ve Türkiye'yi hedef almaya hazır. Türkiye ve İran ABD'nin Kürdistan planlarına karşı.

S-400’lerin Suriye’deki görevi

S-400 sistemlerinin Hmeymim hava üssüne sevkiyatı, Moskova bölgesindeki alaylardan birine ait An-124 "Ruslan" tipi askeri kargo uçağı yardımıyla gerçekleştirildi.

S-400 sistemleri, Suriye'de görev yapan Rus savaş uçaklarının güvenliğini sağlamak için kullanılıyor.

S-400 sistemleri, Rus Hava Güçleri'nin Suriye'deki merkezi olan Lazkiye'deki Hmeymim üssünde.

S-400 SİSTEMİNİN HEDEF TÜRLERİ

Kaynak: Sputnik

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol