Son dakika: Barzani'den Önemli Açıklamalar

Mesud Barzani, 25 Eylül'de yapılacak bağımsızlık referandumuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Son dakika: Barzani'den Önemli Açıklamalar

Mesud Barzani, 25 Eylül'de yapılacak bağımsızlık referandumuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

22 Eylül 2017 Cuma 17:21
Son dakika: Barzani'den Önemli Açıklamalar

AmedToday-Kürdistan Bölgesel Yönetimi Mesud Barzani, referanduma sayılı günler kala konuştu. Rudaw'ın aktardığına göre Barzani'nin konuşmalarından satır başları;

- Referandum kararından önce kimse gelip 'başka bir çözüm var mı' diye sormadı

- Referandum kararından önce Bağdat'a bunu ciddiye alın dedik.

- Biz anayasayı kabul ettik ama Bağdat buna uymadı. Bağdat'ın değişmeyen mentalitesiyle bu süreci sürdürmemiz mümkün değil. aynı başarısız deneyimleri yeniden yaşamak istemiyoruz.

- Uluslararası toplum ve Bağdat'ın tavrı önce ılımlıydı ama şimdi ise değişti. Referandumun ertelenmesine yönelik baskılar artarak devam etti.

-  Ne referandum sınırları çizer ne de sınırları tartışmaya açarız. Bir halk 'Bağımsız olmak istiyorum' diyorsa, bunda ne günah var?

- Bağdat yönetimi ile iyi niyetle ciddi müzakerelere hazırız ama 25 Eylül'den (referandumdan) sonra

- DEAŞ'a  karşı koalisyon ve Irak güçleri ile işbirliğimiz devam edecek. Yardımlarından dolayı koalisyon güçlerine de teşekkür ediyorum. Ancak Peşmergenin elindeki silahlarla dünyadaki hangi güç bu savaşı verebilirdi? Elimizde Saddam döneminden kalma tanklar ve silahlar vardı ancak biz mücadele ettik.

- Demokratik ve barışçıl yollarla halkımızın görüşünü almak istiyoruz.

Önceki gün Türkiye-Irak-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın ardından kabul edilen ortak bildiride, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) planladığı referandumu düzenlemekten kaçınması konusunda uyarılarak "Referandumun Kürtlere ve IKBY'ye herhangi bir faydasının olmayacağının altını çizen bakanlar, bu bağlamda, eş güdüm içinde karşı tedbirler almayı göz önünde bulundurma hususunda mutabık kaldı." ifadeleri kullanıldı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, referandumun ertelenmesi için çok geç olduğunu, Bağdat ile referandum sonrası görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de yapmayı planladığı bağımsızlık referandumu çerçevesinde, Erbil'in Franso Hariri Stadyumu'nda final karnavalı düzenlendi. Karnavala Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de katıldı. Burada konuşan Mesut Barzani, referandumun ertelenmesi için çok geç olduğunu belirterek, "100 yıldır Kürdistan halkı cezalandırılıyor. Hala ceza vermeye doymadınız. Eğer yine ceza verecekseniz, beni cezalandırın. Geçen zaman içinde Bağdat ile tüm tarafların iradesiyle, birlikte yaşamaya çalıştık. Ancak ne yasa bıraktılar, ne anayasa bıraktılar ne de ortaklık bıraktılar. 4 bin 500 köyümüzü yerle yeksan ettiler. 12 bin Feyli Kürtünü ve 8 bin Barzaniyi katlettiler" dedi.

Dünya devletlerinin referandumu baskı kartı olarak değerlenrdirip, dikkate almadığını belirten Barzani, "Referandum kararından önce Bağdat'a bunu ciddiye almalarını söyledik. Referandum kararı tarihi ve cesurca bir karardır. Referandum, hepimizin kararıdır. Referandumun ertelenmesi için baskıya maruz kaldık. Bize gece gündüz baskı yapılıyor. Bize referandumu erteleyip, Bağdat ile diyalog kurmamızı söylüyorlar. Biz bunu istemiyoruz. Biz, Bağdat’la iyi niyetle diyaloga hazırız, ancak 25 Eylül’den sonra. Kendimi halkıma mahçup edecek biri değilim. Referandum, sınırları belirlemek için değil, amacımıza ulaşmak içindir. Biz, taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz" diye konuştu.

Kürdistan halkının kendi geleceğini belirleme hakkı olduğunu söyleyen Barzani, "Referandumdan başka yol yok. Bu karar benim veya siyasi bir partinin değil, halkın kararıdır. Biz artık Bağdat ile birlikte yaşayamayacağımızın farkına vardı, ortaklığın sürdürülemeyeceğini, anayasanın işe yaramayacağının farkına vardık. Bugün Bağdat'ta iktidarı ellerinde bulunduranların Baas rejiminden farkları kalmamıştır. Bağdat ile bütün yolları denedik ama hepsi sonuçsuz kaldı" şeklinde konuştu.

Referandumdan sonra görüşmelere açık olduklarını belirten Barzani, "Artık çok geç ve referandumun ertelenmesi için vakit kalmadı. Buradan söylüyorum, kendimi halkım karşısında utandıracak birisi değilim. Referandum sınırların çizilmesi, emrivaki fikirlerin dayatılması değil, bağımsızlık isteyen bir halkın tercih ettiği yoldur. 25 Eylül'den sonra sınır, petrol, doğalgaz ve tartışmalı bölgeler konusunda görüşmelere açığız. DEAŞ'a karşı koalisyon ve Irak güçleri ile işbirliğimiz devam edecek. Demokratik ve barışçıl yollarla halkımızın görüşünü almak istiyoruz. Kürtler bağımsızlık için her türlü bedeli ödemeye hazırdır" diye konuştu.

Loading...
Son Güncelleme: 23.09.2017 00:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Onurlu 2017-09-22 18:12:34

Rte nin fitneligi bağdat yüzden değişti