Son Dakika: MGK’dan Şaşırtmayan Karar

Güney Kürdistan’da yapılacak Bağımsızlık Referandumu nedeniyle erkene alınan MGK toplantısı sona erdi.

Son Dakika: MGK’dan Şaşırtmayan Karar

Güney Kürdistan’da yapılacak Bağımsızlık Referandumu nedeniyle erkene alınan MGK toplantısı sona erdi.

22 Eylül 2017 Cuma 21:35
Son Dakika: MGK’dan Şaşırtmayan Karar

AmedToday-MGK toplantısı  sonrası yayınlanan bildiride "Türkiye uluslararası anlaşmalardan doğan hakkını koruyor. Referandum gayrimeşru, kabul edilemez" denildi.

Üç saat süren toplantının ardından yayınlanan bildiride referandumda ilişkin olarak referanduma 'gayrı meşru ve kabul edilemez' ifadeleri kullanıldı.Türkiye'nin uluslararası anlaşmalardan doğan hakkının korunacağı vurgulandı.

TÜRKİYE KATKI YAPMAYA HAZIR OLDUĞUNU İLAN ETTİ

Bildiride şöyle denildi:

“Milli Güvenlik Kurulu, 22 Eylül 2017 tarihinde toplanmıştır. Toplantıda; 1. iç ve dış güvenlik meseleleri tüm boyutlarıyla ele alınmış, başta FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ olmak üzere, ülkemizin milli güvenliğini tehdit eden tüm terör örgütlerine yönelik olarak kurulumuzca daha önce tavsiye edilen tedbirler gözden geçirilmiş ve mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği ifade edilmiştir.

2. IKBY’nin 25 Eylül 2017 tarihinde düzenleyeceğini açıkladığı referandumun gayrimeşru niteliği ve kabul edilemezliği bir kez daha belirtilmiştir. Türkiye’nin milli güvenliğini doğrudan tehdit eden bu adımın, Irak’ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü ile birlikte, bölgenin barış, güvenlik ve istikrarı için de tehdit oluşturan vahim bir yanlış olduğu kuvvetle vurgulanmıştır.

"IKBY yönetimi, vakit varken referandum kararından vazgeçmeye davet edilmiştir. Bu takdirde, Irak Merkezi Hükümeti ile IKBY arasındaki meselelerin görüşmeler yoluyla ve anayasal temelde çözüme kavuşturulması için Türkiye’nin elinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduğu kaydedilmiştir. Kuzeyiyle birlikte tüm Irak’ın; Araplar, Kürtler, Türkmenler, Ezidiler, Keldaniler, Süryaniler ve diğer toplumsal gruplardan oluşan çoğulcu yapısının, ancak ülkenin toprak bütünlüğü temelinde korunabileceği belirtilmiştir."

REFERANDUM GAYRİMEŞRUDUR!

"Türkiye’nin yanı sıra, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, uluslararası toplum ve Irak Merkezi Hükümetinin de kabul etmediği bu yanlışta ısrar edilmesi halinde, Kuzey Irak’la birlikte bölgemizin tamamına zarar verecek vahim sonuçların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu ifade edilmiştir. Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde Türkiye, ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar.”

SIRADA BAKANLAR KURULU VAR

MGK toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Bakanlar Kurulu'nun toplanması bekleniyor. Bakanlar Kurulu’nda da MGK'da alınacak tavsiye kararlarının ela alınması ve IKBY’ye yönelik uygulanabilecek yaptırımların masaya yatırılması bekleniyor.

Bu doğrultuda Türkiye’nin hava trafiğinin IKBY’ye kapatılması, Habur’dan yapılan ticaretten IKBY’ye aktarılan payın doğrudan merkezi yönetime aktarılması veya sınır kapısının değiştirilmesi, yine IKBY’nin petrol sevkiyatının yavaşlatılması ve işlenmiş petrol ürünleri satışının sınırlanması veya ileri aşamada bunların durdurulmasına varan yaptırım seçenekleri masaya yatırılacak. Barzani’nin Türkiye’deki şirketlerine yönelik denetimlerin sıkılaştırılması gibi önlemler de görüşülmesi beklenen konular arasında.

Petrol vanası da askeri seçenek de masada Türkiye’nin gündemi, Kuzey Irak yönetiminin referandumdan geri adım atmaması halinde alınacak yaptırım kararlarının masaya...

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol