Türkiye Sessizliğini Korurken, PKK’den İkinci İddia:”İkisi Üst Düzey MİT Elemanı 20 Kişi Elimizde”

Daha önce, üst düzey PKK yöneticilerine suikast hazırlığında olan iki MİT mensubunun yakalandığı ve alıkonulduğu  iddiası paylaşılmış, Türk yetkililerden konuya ilişkin bir açıklama ya da yalanlama gelmemişti

Türkiye Sessizliğini Korurken, PKK’den İkinci İddia:”İkisi Üst Düzey MİT Elemanı 20 Kişi Elimizde”

Daha önce, üst düzey PKK yöneticilerine suikast hazırlığında olan iki MİT mensubunun yakalandığı ve alıkonulduğu  iddiası paylaşılmış, Türk yetkililerden konuya ilişkin bir açıklama ya da yalanlama gelmemişti

09 Eylül 2017 Cumartesi 14:10
Türkiye Sessizliğini Korurken, PKK’den İkinci İddia:”İkisi Üst Düzey MİT Elemanı 20 Kişi Elimizde”

AmedToday-Daha önce “MİT elemanları elimizde” diyen PKK’den konuyla ilgili ikinci bir açıklama geldi. PKK yöneticisi Mustafa Karasu tarafından yapılan açıklamada, “2 üst düzey MİT’çi, 2 bölge sorumlusu dahil 20 kişi elimizde” denildi. Türkiye’den ise henüz resmi bir açıklama yok.

Türkiye’nin Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Ankara Temsilcisi’ni sınır dışı etmesinin arkasında “PKK’nin operasyona giden üst düzey MİT mensuplarını kaçırmasının yattığı” yönündeki iddialara geçtiğimiz günlerde PKK kanadından doğrulama gelmişti.

Yapılan açıklamada, “bazı MİT elemanlarının Irak Kürdistan Bölgesi’nde yakalandığı” öne sürülmüştü.

Açıklamanın üzerinden bir haftadan uzun süre geçmiş olmasına rağmen konuyla ilgili Türkiye’den henüz resmi bir açıklama yok.

PKK’den ise konuya dair ikinci bir açıklama geldi.

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Mustafa Karasu tarafından yapılan son açıklamada “MİT elemanları belirtildiği gibi elimizde. Ancak sadece 2 devlet görevlisi değil, 20 kadar devlet görevlisi elimizde esir” denildi.

Fırat Haber Ajansı’nda yer alan Karasu’nun açıklaması şöyle:

Basına da yansıdı; MİT elemanları belirtildiği gibi elimizde. Ancak sadece 2 devlet görevlisi değil, 20 kadar devlet görevlisi elimizde esirdir. Son yakalanan 2 MİT’çi üst düzey önemli elemanlarıdır. Bundan önce Cizre’de, Botan’da iki önemli bölge sorumluları elimize geçti. Onlar için de bize haber gönderdiler.

Karasu ayrıca Türkiye hükümeti ile AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudan hiç bahsetmediğine de dikkat çekti.

Ne olmuştu?

15 yıla yakındır Ankara’da görev yapan Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin genel başkanlığını yaptığı Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Türkiye temsilcisi, geçtiğimiz günlerde sınır dışı edilmiş ve KYB’nin temsilciliği de kapatılmıştı.

KYB Temsilcisi Behruz Galali’nin sınır dışı edilmesi ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Irak Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de Hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmeye denk gelmişti.

Bazı yerel kaynaklar, Türkiye’nin KYB ile yaşadığı sorunlar ile Türkiye’nin KYB’den PKK’ye yönelik taleplerine olumsuz yanıt verilmesinin bu sınır dışına gerekçe kılındığını iddia etmişti.

Galali de sınır dışının ardından döndüğü Süleymaniye’de, “Türkiye ile Süleymaniye sınırları içerisinde bir sorun yaşadıklarını” söylemişti.

Gelali’nin ardından konuşan KYB Sözcüsü Sedi Ahmet Pire ise, “PKK’ye yönelik operasyon hazırlığında olan bazı MİT elemanlarının operasyonunun başarısız olduğunu ve bu elemanların PKK tarafından alıkonulduğunu, Türkiye’nin bu olaydan dolayı kendilerini suçladığını” öne sürmüştü.

NTR TV’ye konuşan Pire, “sorunu çözmek için Türkiye Dışişleri Bakanı ile görüştüklerini, girişimlerinin devam ettiğini” kaydetmişti.

Pire ayrıca, Amerikanın Sesi’ne yaptığı açıklamada da Türkiye’nin KYB’yi ‘bu operasyona destek vermemekle suçladığını’ söylemiş ve ” Türkiye’nin başka bir ülkede operasyon yapma hakkı yok. Kendilerinin bu başarısızlığını itiraf edeceklerine bir senaryo oluşturup, başarısızlıklarını gizliyorlar. Behruz Gelali’nin sınırdışı edilmesi de bu nedenden ötürüdür” demişti.

KYB Sözcüsü ayrıca, Behruz Gelali’nin sınırdışı edilmesinin HDP ve Rojava’yı desteklemekten kaynaklandığını da sözlerine eklemişti.

Bu açıklamaların ardından ise PKK de bir açıklama yaparak ‘MİT’in bazı elemanlarının Irak Kürdistan Bölgesi’nde kendileri tarafından yakalandığını” ifade etmişti.

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol