Vicdan ve Adalet Nöbeti İçin Diyarbakır’da Son Gün: Sonraki Durak İstanbul

Bu gün 11.00 Diyarbakır ayağı sona erecek, nöbetin Yarın İstanbul’da devam etmesi planlanıyor.

Vicdan ve Adalet Nöbeti İçin Diyarbakır’da Son Gün: Sonraki Durak İstanbul

Bu gün 11.00 Diyarbakır ayağı sona erecek, nöbetin Yarın İstanbul’da devam etmesi planlanıyor.

31 Temmuz 2017 Pazartesi 10:45
Vicdan ve Adalet Nöbeti İçin Diyarbakır’da Son Gün: Sonraki Durak İstanbul

AmedToday-HDP’li milletvekillerinin Diyarbakır’daki ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin son gününde, günlerdir ablukada olan nöbetin tutulduğu parka çıkan tüm yollar ve sokaklar da bariyerlerle kapattı. Baskıcı tutuma ilişkin değerlendirmede bulunan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, AKP’nin CHP’yi ‘rakip’ HDP’yi ise ‘düşman’ olarak gördüğüne dikkat çekerek “Faşizmin maskesi bu 7 günde düştü” dedi. Baydemir, nöbetin devam ederek büyüyeceğine de vurgu yaparak “Mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Son günde abluka iki katına çıkarıldı

Dün akşam Emniyet yetkilileriyle görüşen HDP’li vekiller, bugün saat 11.00’de yapacakları açıklama öncesi parkın etrafındaki ablukanın kaldırılmasını ve halkın parka gelmesini istedi.

Emniyet yetkilileri ise bu talebi değerlendireceklerini bildirdi.

Ancak sabahın erken saatlerinde günlerdir abluka altında tutulan parkın etrafında yoğun polis hareketliliği yaşanırken, parka çıkan yollar ve sokaklar da bariyer ve zırhlı araçlarla kapatıldı.

Parkın önündeki caddede park halinde olan tüm araçları kaldıran polis, yolu araç trafiğine kapattı.

Park etrafındaki yoğun polis hareketliliği devam ediyor.

HDP’li vekiller saat 11.00’de yapacakları açıklamanın ardından nöbetin Diyarbakır ayağı sona erecek.

YARIN NÖBET İSTANBUL’DA

Vicdan ve Adalet Nöbeti yarından itibaren İstanbul’un Kadıköy ilçesi Yoğurtçu Parkı’nda bir hafta boyunca tutulacak.

Baydemir: İktidar CHP’yi ‘rakip, HDP’yi ‘düşman’ olarak görüyor

Öte yandan dihaber’e açıklamalarda bulunan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, nöbete yönelik baskıcı tutuma ilişkin değerlendirmesinde, vekillerin halkla buluşmasını engellemek için en az 10 bin polisin nöbet tuttuğunu söyledi.

Baydemir “Olağanüstü yüksek standartlı üstü açık bir cezaevi koşullarını yaşadık. Ziyaretçiler cezaevine gittiğinde neyle karşılaşıyorsa bu 7 günde insanlar bin katı zorlukla karşılaştı” dedi.

“Bu coğrafyada faşizm kurumsallaşmak istiyor. Faşizm baskı ile zorla kendini var etmek istiyor. Faşizm halktan korkuyor” diye devam eden Baydemir, halk ile vekilin bir araya gelmesinin engellenmek istendiğine dikkat çekti.

Siyasi iktidarın CHP’yi kendisine ‘rakip’, HDP’yi ise ‘rakip’ değil ‘düşman’ olarak gördüğüne de vurgu yapan Baydemir, şunları ifade etti:

Türkiye’de iktidarın muhalefete bir öfkesi var. İktidar CHP’yi kendisine rakip olarak görüyor. Vicdan ve adalet nöbeti açığa çıkardı ki AKP kendisine HDP’yi rakip olarak görmüyor, düşman olarak görüyor. AKP’nin CHP ile olan hukuku rekabet hukuku ama AKP’nin HDP ile Kürt halkı ile düşman hukuku, sömürge hukuku var.

Baydemir, “Bu ülkede hukuk yok, adalet yok, vicdan yoktur. Faşizmin maskesi bu 7 günde düştü” diye konuştu.

“Nöbet dalga dalga yayılacak”

Baydemir, İstanbul’da devam edecek nöbetin etkisi ve akıbeti için ise şunları dile getirdi:

Göle maya çalarsınız. Ya da suya bir taş atarsınız. O da dalga etkisi yapar. Bu dalga emin olun ki çok büyüyecek. İstanbul’a varacak. İstanbul’dan Van’a, Van’dan İzmir’e ve Türkiye’nin dört bir yanına bu dalga bir vicdan seline dönüşecek. Ben, biz inanırsak emin olun biz bu coğrafyada milyonlarız. Durmayacağız, faşizmi durdurana kadar mücadelemiz sürecek. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kalkıncaya kadar durmayacağız. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu milletvekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımız özgür olana kadar durmayacağız. Mücadelemizi sürdüreceğiz.

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Asil kürt 2017-07-31 12:00:05

Polis adalet niyetinin etrafını ablukaya almış eee ohal de var biri birşey yaptı mi vur emri verilmiş ama erken seçime gidilirse kimin kaybedeceği meçhul nereye kadar korkacaksin insanları bastiracaksin elbet bir patlak verecekler