YPG’nin Türkiye’nin  5 Sınır Kapısını İşgal Ettiği İddiası

YPG’nin Türkiye sınırındaki 580 kilometrelik alanı işgal ettiği iddia edildi

YPG’nin Türkiye’nin  5 Sınır Kapısını İşgal Ettiği İddiası

YPG’nin Türkiye sınırındaki 580 kilometrelik alanı işgal ettiği iddia edildi

06 Eylül 2017 Çarşamba 11:03
YPG’nin Türkiye’nin  5 Sınır Kapısını İşgal Ettiği İddiası

AmedToday-YPG’nin  İslahiye, Mürşitpınar, Akçakale, Ceylanpınar ve Şenyurt gümrük kapılarının Suriye’ye açılan kısmını kontrol ettiği Ayrıca YPG’nin Bab-El Hava ve Bab Es Selam’a yönelik havan ve füze saldırıları düzenlediği ileri sürüldü.

Yenişafak’ta yayınlanan habere göre Suriyeli muhaliflerin 2016 sonlarında rejime karşı birçok bölgeden gerilemesi ve IŞİD tarafından işgal edilen muhalif bölgelerin YPG tarafından ele geçirilmesiyle Suriye’de harita değişti.  PYD yalnızca Kamışlo- Dırbesiye bölgesindeki sınırlı alan hakimiyeti Haseke, Deyrizor, Rakka, Creablus ve Halep’i de içine alan geniş bir bölgede yayıldı.

BAB-ES SELAM

YPG’nin Suriye ve Ortadoğu’ya açılan en büyük sınır kapılarından Bab es Selam ve Bab el Hava’ya yönelik ele geçirme girişimleri devam ediyor. Örgütün Azez- Bab Es Selam kapısına uzaklığı 2.5 km iken Reyhanlı-Bab el Hava’ya ise 13 kilometre mesafede. Örgütün,Türkiye’nin bölgeye açılan en büyük sınır kapılarını ele geçirmeyi öncelikli hedef olarak belirlediği öne sürülüyor. YPG’nin, Bab-El Hava ve Bab Es Selam’a yönelik havan ve füze saldırıları devam ettiği de iddialar arasında yer alıyor.

EN BÜYÜK İKİ SINIR KAPISI MUHALİFLERDE

Batıda Akdeniz’den Irak sınıra uzanan 911 kilometrelik Türkiye Irak sınırında toplam 9 gümrük kapısı bulunuyor. İki ülke arasında inşa edilen en büyük hudut kapıları ise Hatay ve Kilis sınırlarında bulunan Cilvegözü ve Öncüpınar sınır kapıları. YPG’nin  kontrol ettiği 5 kapı dışında faal olan Reyhanlı -Bab-El Hava, Öncüpınar -Bab es Selam sınır kapıları halen açık ve muhalifler tarafından kontrol ediliyor. Batı’da Akdeniz’e açılan Kesep kapısı ise rejim güçlerinin denetiminde. Cerablus kapısı ise 2016 yılı Ağustos ayında başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında IŞİD’ten temizlenerek muhalif bölgelere katıldı.

Türkiye’nin YPG  işgali ile durduğu ileri sürülen kapılar şunlar:

1- İslahiye = Afrin Akbez

2- Mürşitpınar = Ayn El Arap

3- Akçakale = Tel Abyad

4- Ceylanpınar = Rasulayn

5- Şenyurt = Dırbesiye

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol