Ahmet Davutoğlu'nun partisinin olağanüstü kongreye götürme kararını değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Davutoğlu'na tüm haklarımızı helal ediyoruz dedi.

Hayır hayır, yanlış okumadınız! Gerçekten öyle dedi. Defarlarca başa sardım tekrardan izledim ve aynı şeyi duydum. Kılıçdaroğlu Davutoğlu'na hakkını helal etmiş, gerçek bu.

Başbakanken Cizre, Nusaybin, Silopi, Sur, Gever ve daha bir çok yerde sivil halka karşı savaş başlatılmış ve bu üstü örtülen gizli savaşta yüzlerce sivil vahşice katledilmiştir. Ne çocuk ayırımı yapıldı, ne kadın ne de yaşlı, kendilerine oy verip vermediklerine bakıldı o kadar.

Daha dündü, Ankara'da, İstanbul'da ve daha bir çok yerde patlamalar oldu, sivil insanlar öldü, bu kişi istifa etmedi, aksine neredeyse canlıbomba olmaya teşvik edici açıklamalar yaptı. Üstelik patlamadan ve canlı bombacının bütün bilgilerine sahiplerdi. 

Daha geçen gündü, barış bildirisi okuyan akademisyenleri işten kovdurup haklarında dava açtırdı. Direkt kendisinin talimat vermesine gerek yok, bu sistemin başında durup tepki vermeyip bunları tasvip edici açıklamalar yapması yeter de artar bile. 


Peki hangi hakla çıkıp böyle bir insana hakkını helal edebiliyor ki CHP Genel Başkanı Daha bir kaç gün önce meclisin 3. partisi, bir çok konuda CHP ile aynı şeyleri savunan bir parti olan HDP Milletvekillerinin dokunulmazlıklarını gündeme getiren bir partininin genel başkanından söz ediyoruz. 

Bir dakika! Dokunulmazlıkların kaldırılması için CHP de oy vermişti değil mi Tabii ya! Nasıl da unuttum bunu. Aslında CHP fiili olarak hakkını helal etmişti AKP'ye, sadece sözlü olarak sağlamasını yaptı bunun.

Her dafasında Cumhurbaşkanı anayasal suç işliyor diye naralar attığı halde konu Kürt olunca Anayasaya aykırı ama evet demişlerdi.

Şimdi samimi bir soru soruyorum; HDP ne için bir özerklik ilan edip orda bölgesel bir yönetim biçimi geliştirmesin Dönüp HDP'nin oy aldığı bölgeye bakın, bölgenin %95'inden oy almış bir partiyi meclisten atmak demek, ordaki halkın hakkını TBMM'de arayamayacağı anlamına geliyor. Madem ben meclisi kullanamıyorum, niye kendi meclisimi kurmayayım ki

Hepimiz bilmeliyiz, ne binlerce insanımızın kanını döküp sefa süren bir insan müsveddesine hakkımızı helal etme hakkına sahibiz, ne de bu tarihi fırsatı değerlendiremeyip şehidlerimizin kanını hiçe sayarak dışlanan bir meclisin kapısında merhamet dilenenlere hakkımızı helal etme hakkına sahip değiliz.

Gernas NENAS

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol