Sevgili Çilem DOĞAN,

Seni fuhuşa zorlayan alçak adamı öldürdükten sonra seni hiç tanımadığımız halde sana destek olduk. Senin özgürlüğüne kavuşman için çabaladık. Çünkü sen birini öldürmüş olabilirsin fakat katil değildin. Her insan özsavunmasını yapma hakkına sahiptir.

Birileri için katil olsan bile biz öyle olmadığını biliyorduk ve çocuğuna kavuşman için elimizden geleni yaptık.

Fakat sen bu çabalarımıza karşılık hiç düşünmeden kalkıp bizlere "terörist" dedin.

Seni fuhuşa zorlayan kişiyi hiç düşünmeden öldürdüğün gibi o terörist dediğin insanlar kendi canını, malını, bedenini, çoluğunu-çocuğunu korumak için silahlandılar. Sadece kendileri için de değil üstelik. Senin gibi mağdur olan insanlar yerine onlar aldı eline silahı, onlar savaştı bununla. Senin de kendini korumak için silahlandığın gibi. Seni fuhuşa zorlayan adamı koruyan sisteme karşı savaşmak için silahlandılar. Çünkü sorun sadece senin eski eşin değil, sorun başa çıkılması gereken koca bir sistem. Sen kendini katil damgasını yemeye göze alarak koruyup kahraman olurken onlar bütün kadınları, bütün insanları korumak adına terörist damgası yemeye göze aldılar. 

Peki kendinle çeliştiğinin farkında mısın? Özgürlüğüne ilk kavuştuğunda, "Tanımadığım bir çok insan benim için mücadale etti. Artık onlar için mücadale edeceğim." Demiştin. 

İşte senin için mücadale eden o tanımadığın insanlarla "terörist" dediğin insanlar bir. Senin için mücadale eden bizlerin adına seçtiğimiz insan, Figen YÜKSEKDAĞ geçmiş olsun demek için, sonuna kadar sana destek olacağımızı söylemesi için koşa koşa sana geldi. 

Sen ise bize "terörist" dedin. Senin kirpiğin yere düşmesin diye mücadale eden insanlara. Üstelik sırf bundan sonra mücadele etme kararı aldığın sisteme karşı mücadele ettikleri için terörist dedin.

Peki aynı sistemle savaşma kararı almana rağmen seni kahraman, bedeni çırılçıplak teşhir edilen kadınları terörist kılan ne?

O terörist dediğin insanlar senin haberin olmadan senin için mücadele ederken senden bir beklenti içinde hiç olmadılar. Fakat bilmeni isterim, özgürlüğüne ilk kavuştuğunda teşekkür ettiğin ve rahatsız olup terörist dediğin insanlar aynı şahıslar. 

Ve yine seni katil olarak gören ve senin için mücadele vermiş kişileri terörist olarak ilan eden sistem aynı. 

Eğer samimi davranır, kadın mücadelesinde kendini geliştirir be bunun için adım atmaya başlarsan ileride aslında kendine "terörist" dediğinin farkına varacak ve bunun için üzüleceksin biliyorum.

Ama üzülme. Nasıl ki kendinin katil olmadığının ve haklı olduğunun farkındaysan ve sana o gözle bakan insanları umursamıyorsan biz de aynı şekilde bunu umursamadık. Çünkü biz de haklı olduğumuzu, terörist olmadığımızı biliyoruz. 

Dava sırasında hakime, "Karar verirken beni kızınız yerine koyun." demiştin Çilem. Keşke sen de karar verirken kendini o bedeni çırılçıplak teşhir edilen kadın gerillaların yerine, analarının yerine koysaydın.

25.06.2016 - Gernas NENAS

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol