Öncelikle hepimizin bilmesi gereken şey şu; ne KDP ne de PKK Kürdistan'a karşı değildir. Öcalan veya Barzani'ye bu bağlamda ihanetçi demek gaflet olur.

  Fakat PKK de KDP de parti çıkarlarını Kürdistan'dan daha üstün tutuyor. Mesela PKK sirf "Peşmerge olmadan yapamazdı" denemeleri için Rojava'da Peşmerge ile işbirliği yapmaktan çekiniyor. Bunun yerine Araplar'la koalisyon kurabiliyor. 

  YPG güçleri Rusya'nın Kürt sevgisini çok kutsal zannediyor. Ama öyle değil. Esad Rojava'da bir Kürt statüsü istemiyor ve eli güçlendiğinde, zamanı geldiğinde YPG'ye karşı da savaşacak. O gün geldiğinde kimse kendini kandırmasın, Rusya Kürtler'i desteklemek yerine müttefiki olan Esad'a göz yumacak. Hatta Putin'in Kürt sevici söylemleri Kürtler'in yanlış hesaplar yapmasına yönelik de olabilir. Esad, YPG ve DGS içerisindeki Araplar'a yapacağı tekliflerle onları Kürtler'den ayıracak ve YPG'yi ayrılıkçı olarak lanse edecek Kamuoyuna. O gün geldiğinde ise ABD çoktan Kürtler'in yalnız bırakmış olacak. YPG'nin savaş bitiminde Rojava'yı kaybetmemesinin tek yolu Peşmerge ile bir olmasıdır. Yeri geldiğinde Şah Süleyman Türbesi vakasında olduğu gibi Türkiye ile, yeri geldiğinde Esad ile ve en başından beri diğer Arap muhaliflerle işbirliği yapmaktan çekinmeyen YPG sadece Peşmerge ile işbirliği yapmadı. Şu an işler yolunda olsa da ileride böyle devam etmeyecek. YPG dış ülkelerde temsilcilikler açtığına, Avrupa Parlamentosu'nda konuştuğuna, Kürtçe eğitim yaptığına güvenip gaflete düşmesin. Unutmamalı ki Suriye savaşı öncesi aynı şeyleri Esad yönetimi de yapıyordu, fakat savaşı engelleyemedi. Esad federasyona karşıdır ve buna eninde sonunda engel olacak veya olmaya çalışacaktır

  KDP'ye gelirsek. Aynı şekilde parti menfaatlerini Kürdistan'dan daha üstün tutuyor. Başûr'da bulunan Türk güçlerine ses etmeyip PKK'yi tehdit ederek kardeş kanı dönmekten çekinmeyeceğini belirtti. Kaldı ki savaş sürerken "Burası PKK'nin de toprağı ve PKK kendi toprakları için savaşabilir bu gayet doğal" diye açıklamalarda bulunmuştu. Savaş olunca Başûr PKK toprakları, savaş bitince PKK'nin işgali altındaki KDP topraklarına döndü hemen. 

  KDP Başûr'da söz sahibi, PKK de Rojava'da söz sahibi olmak istiyor. Bir birleriyle savaşma ihtimali ve pahasına karşı geri adım atmıyorlar. Bu da Kürdistan için büyük bir felakettir. Kürtler'in ölüm fermanıdır, altında PKK'nin de KDP'nin de imzası vardır. 

  Rojava'nın düşmesi durumunda Kürtler bir 100 yıl daha, belki de sonsuza dek sömürge altında yaşamak zorunda kalacaklardır. Bu tarihi fırsat belki bir daha asla gelmeyecektir. Bu yüzden PKK de KDP de yok olmayı, hakimiyeti diğer partiye vermeyi göze alıp milli birlik kurmaları gerekir. Kürtler KDP veya PKK yönetiminde yaşayabilir fakat Arap-Türk sömürgesinde yaşayamaz. 

  Bu fırsatı partilerin egoları yüzünden kaçırmamalıyız, aksi olursa tarih bizi affetmeyecek, yüzümüze sövgüyü savuracaktır.


Gernas Nenas

gernasnenas@outlook.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mehmet 2016-12-25 23:28:22

Barzani egerki ulusal bilimc olsa kurt itifakini kurar ve ulsal ordu ya evet der yok ben asiret agasi petrol parasi bana gelsin ben feodalim pyd buna firsat vermez

Avatar
idris bağı 2016-12-27 12:59:52

Mixabin ev nexwesiya kdp û pkk hêjî didome ku herdu alî jî dibêjin bila wek me be ji hemû kesan re erê ne ji hevre na ne. Ev nexweşiya wan pêşî me gelên kurd û wan her dişewitêne. Divê bilez ji wê dûrî hijî û nexwexweşiyê xwe xilas bikin. Naxwe êşa wê em gel ê bikişênin.

Avatar
Piran 2017-03-26 17:41:40

Bu yazıda pkk ya dair yaptığınız tespitler yerinde ve doğru bir eleştiri. Evet savaş bittiğinde. Zaten daha önce pkk pyd tarafından bitirirken Batı Kürdistan söylemi. Savaş sonrası pkk nin yanlış ve ihaneti politikası yüzünden tamamına tarih olacak ve tüm Kürtler pkk yüzünden Esad in kıyımından geçecek. Bunun tek sorumlusu halklar a rol verip kendi kardeşini düşman olarak eden pkk dir