Bağımsız Kürdistan Referandumu İçin Son Söz Söylendi

IIKYB Başkanı Mesud Barzani başkanlığında referandumun gündemiyle toplanan Kürdistan Referandum Yüksek Konseyi Kürdistan Bağımsızlık Referandumuna dair son sözü söyledi.

Bağımsız Kürdistan Referandumu İçin Son Söz Söylendi

IIKYB Başkanı Mesud Barzani başkanlığında referandumun gündemiyle toplanan Kürdistan Referandum Yüksek Konseyi Kürdistan Bağımsızlık Referandumuna dair son sözü söyledi.

17 Eylül 2017 Pazar 19:27
Bağımsız Kürdistan Referandumu İçin Son Söz  Söylendi

AmedToday-Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) Yüksek Referandum Heyetince, 25 Eylül'de yapılacak referandum hazırlıklarının devam edeceği alternatiflerin yeterince güçlü olmadığı belirtildi

Mesut Barzani başkanlığında bir araya gelen Yüksek Referandum Heyeti, Erbil'in Salahaddin kasabasında ABD, Birleşmiş Milletler ve İngiltere'nin referandumun iptali için teklif edilen alternatifi ele aldı.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıdan sonra heyet tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

"(Referanduma karşılık) sunulan teklifin içerisinde halkımızın taleplerini karşılayacak düzeyde garanti sunulmamıştır, bu yüzden referandum sürecine devam edilecektir. Aynı zamanda halkımızın kaderini tayin edecek hakların elde edilmesi için yapıcı bir ruhla, uluslararası toplumun tüm tarafları ve ülkeleriyle diyalog içerisinde kalacağız."

REFERANDUM SÜRECİ

Mesud Barzani, 7 Haziran tarihinde bazı siyasi partilerle yaptığı toplantı sonrası 25 Eylül'de referandum yapılacağını duyurmuş, bunun Kerkük gibi statüsü tartışmalı bölgelerde de gerçekleşeceğini bildirmişti.

Referandum kararına, Irak merkezi hükümeti, ABD, Birleşmiş Milletler, İngiltere, Türkiye ve İran karşı çıkıp iptal edilmesini istemişti.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi ise referandum kararının anayasaya aykırı olduğunu belirterek, sonucu tanımayacaklarını belirtmişti. Irak Meclisi de yaptığı oylamada bölgesel yönetimin 25 Eylül'de gerçekleştireceği bağımsızlık referandumunu reddetmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da yaptığı yazılı açıklamada, "KBY yönetimine, referandumu iptal etmesi ve Bağdat ile ciddi ve sürdürülebilir bir diyaloğa girmesi çağrısında bulunuyoruz" ifadelerini kullanmıştı

Loading...
Son Güncelleme: 17.09.2017 21:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol