Fox News: ABD'nin Kürtler'e ihaneti, İran'a zafer kazandırdı

Fox News, ABD'nin müttefiki Kürtleri terk etmesinin, ABD'nin İranlı düşmanlarının kazanması anlamına geldiğini savundu.

Fox News: ABD'nin Kürtler'e ihaneti, İran'a zafer kazandırdı

Fox News, ABD'nin müttefiki Kürtleri terk etmesinin, ABD'nin İranlı düşmanlarının kazanması anlamına geldiğini savundu.

22 Ekim 2017 Pazar 13:49
Fox News: ABD'nin Kürtler'e ihaneti, İran'a zafer kazandırdı

AmedToday -  Fox News'te yazan  Michael Pregent,  ABD'nin müttefiki Kürtlere ihaneti, ABD'nin düsmanı konumunda olan İran'ın kazanması anlamına geldiğini savundu.

Michael Pregent  Fox News'te geçen yazısında,  ABD yönetimi ve ortadoğu özel temsilcisi Brett McGurk'u eleştirerek, Irak'ta ABD temsilcisi olarak görev yapan McGurk'un İran'ın Irak'ı ele geçirmesini sağlamakla itham etti. Kürtlerle ve Kürtler arası olumlu ve barışçıl ilişkiler kurmanın ABD'nin çıkarına olduğunu ifade eden Pregent, Kürtlerin terk edilmemesini ve amaçlarına ulaşmalarına yardım etmeleri gerektiği aktardı.

Pregent'in gazetedeki yazısında , ABD'nin Kürtlere yeterli desteği vermemesinin en büyük sorumlusu Brett McGurk olduğu ifade ederek, Irak'ta ABD'nin özel temsilcisi olarak İran'ın Irak'ta denetim sağlamasında rolü olduğunu söyledi

Irak'ın Kürt vatandaşlarına karşı silah kullanmasını arkasında duran İran güçlerinin liderlerinden biri olan Kasım Süleymani'nin, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü'nün komutanı olduğu ve yıllardır Irak'ta Amerikalıları öldüren bir terörist olduğu hatırlatılıyor. 

Pregent ayrıca, geçen ay Kürtlerin, Saddam Hüseyin, Ek Kaide ve IŞİD karşıtı mücadelede ABD'nin sağlam bir müttefiki olduklarını kanıtladıklarını. bunun ABD'nin bağımsızlık referandumunu tanıyacağı sonucunu doğuracağını düşündüklerini ancak McGurk'un referanduma karşı çıkarak Kürt mütteffiklerinin karşısında durduğunu değiniliyor.

Pregent yazısının devamında şu ifadeleri kullandı:  "McGurk'un bu tavrı İran destekli milislerin ve Bağdat yönetiminin Kerkük'e girmelerine yeşil ışık yaktı. Eski Irak Büyükelçisi Ryan Crocker'in deyimiyle, bu Bağdat'ı başka türlü gerçekleşemeyecek olan çok sert bir tavır takınmasına yol açtı. 

Diğer yandan, skandal olacak bir şekilde, bu milisler hem ABD destekli Irak İçişleri Bakanlığından hem de İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücünden para ve teçhizat alıyorlar. Brett McGurk, Başkana ve Kongreye bu konuda bilgi vermeliydi çünkü bu, ABD'nin mali kaynaklarının sivillere karşı kullanımında kullanılmamasını öngören Leahy Kanununun ihlal etmektir. Kasım Süleymani ise bize gülümsüyor.

Şayet Trump İran'ı geri püskürtmek istiyorsa bunu Irak'ın Kürt bölgelerinde de yapmalıdır. Ancak bu şekilde İran'ın Irak üzerinden köprü kurarak kuzey Irak'ı kontrol etmesinin önünü alabilir. İran'ı durdurmak müttefiklerimizi kurtaracak ve ABD'nin müttefiklerimize verdiği sözlerin güvenirliliğini sağlayacaktır. Bunu da, bölgedeki tek otantik müttefikimiz Kürtlerle sağlayabiliriz. 

Müttefikimiz Kürtler, güçlü Amerikan desteğine ihtiyaçları var ve İranlı düşmanlarımız da, müttefiklerimizi desteklemek konusunda ciddi olduğumuzu bilmelidirler.

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol