Rusya'nın Özel Dış Temsilcisi: ABD bağımsız Kürdistan’a Suriye’den başlayacak!

Ünlü Avrasyacı Rus temsilci Prof. Dr. Aleksandr Dugin, “Amerikalılar kesinlikle bağımsız bir Kürdistan’a destek verdi ama Irak’ta değil.

Rusya'nın Özel Dış Temsilcisi: ABD bağımsız Kürdistan’a Suriye’den başlayacak!

Ünlü Avrasyacı Rus temsilci Prof. Dr. Aleksandr Dugin, “Amerikalılar kesinlikle bağımsız bir Kürdistan’a destek verdi ama Irak’ta değil.

07 Kasım 2017 Salı 10:50
Rusya'nın  Özel Dış Temsilcisi: ABD bağımsız Kürdistan’a Suriye’den başlayacak!

AmedToday -  Rus Lider Putine danışmanlık yapan ve ünlü avrasyacı Prof. Dr. Aleksandr Dugin, bağımsızlık referandumu, ABD ve Suriye, Kürtler ile Kürdistan dair bir takım  değerlendirmelerde bulundu.

Rusyanın Dış Aleksandr Dugin, “İran, Türkiye, Suriye ve Irak’ta bir araya gelir ve Kürtlere onları tatmin edecek bir şey önerirsek kendi güvenliğimizi sağlarız”. “Kürt kimliğini bastırmamalıyız çünkü biz böyle yaptıkça ABD’nin ve İsrail’in eline düşüyorlar. İyi savaşıyorlar; Amerikan emperyalizminin kuklası olmalarını engellemeliyiz” ifadelerini kullandı.

“Suriye tek parça kalmalı ve tüm azınlıkların hakları garanti altına alınmalı” diyen Dugin, sözlerine şu şekilde devam etti.

“Suudi Arabistan ve Katar düşüşte. Tüm kartlar elimizde. Hep birlikte ABD’ye ‘Yaptıkların için teşekkürler, Ortadoğu’dan git’ demeliyiz. Bu Suriye ve Kürt meselesinin çözülmesinin tek yolu.”

Prof. Dr. Dugin’in röportajından ilgili kısım şöyle:

Bu nedenle mi Rusya, YPG’yi Astana sürecine katmak istiyor?

Türklerin itirazını anlıyorum ama Rusya’nın Kürtlerle her türlü ilişkisi Türkiye’nin de çıkarına.

Mesud Barzani, referandumda ABD’nin sessiz kaldığını söyledi. Sizce ABD neden sessiz kaldı?

ABD yönetimi kaos içerisinde. Trump var; bir yanda Amerikan derin devleti, diğer yanda Kürtlere destek veren küreselciler duruyor. Amerikalılar bence kesinlikle bağımsız bir Kürdistan’a destek verdi ama Irak’ta değil. Kürdistan’ı Suriye’den başlatmayı tercih ediyorlar. Mesud Barzani bunu anladı ve pek hoşlanmadı.

Önce mi davranmak istedi?

Aslında Mesud Barzani’nin asıl amacı hemen bağımsız olmak değildi. Bağdat’la pazarlık masasına güçlü oturmak istedi sadece.

Rusya’dan süreçte bağımsızlığa karşı çıkan sert açıklama duymadık...

Çünkü Kürtler konusunda çok dikkatliyiz. Onlar üzerindeki etkimizi artırmaya çalışıyoruz.

Loading...
Son Güncelleme: 07.11.2017 10:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol