Öncelikle 'Darbe Girişimi'ne değinmek istiyorum. Neydi bu, senaryo mu, gerçek mi?

Uzun zamandır AKP'ye (Akabinde Erdoğan'a) karşı darbe hazırlıkları vardı. Bildiğiniz üzere darbe herkes uykuydayken, yani hazırlıksız yapılan bir şey. Fakat 15 Temmuz'da tam tersi oldu, çünkü bir senaryodan ibaretti.

Bahsedildiği gibi hükümet bu darbeden habersiz değildi. Her şey planlı yapıldı. Çünkü gerçekten ortada bir "darbe" planı vardı. Fakat Erdoğan darbecilerden önce davrandı ve "darbecik" planını yürürlüğe soktu.

Amacı ise halkın desteğini arkasına almaktı. Halkı sokağa dökerek hem gerçek darbeye karşı tetikte olacaktı, hem de asıl darbeyi planlayanları açığa alıp, darbecileri tasfiye sürecinde halk desteğini alacaktı. 

Binlerce kadro açığa alındı ve kimseden çıt yok. Fakat bunu sahte darbe öncesi yapsaydı Erdoğan ve AKP kan kaybedecekti, şimdi ise Kemalistler bile onun arkasında. 'Cematt devletin içine bu kadar sızarken neredeydiniz?' diye soran yok.

Peki OHA İle Beraber Bizi Hangi Senaryo Bekliyor?

Benim bu konuda iki düşüncem var. Birincisi şu;
AKP tabanının sözde demokrasi nöbeti adı altına Kürtler'e ve Aleviler'e saldırması sonucu içsavaş çıkacaktır. İçsavaşta Kürtler Kürdistan Bölgesini kurtarmak için, Kemalistler ise olası başkanlık ve şeriat yasasına karşı AKP-IŞİD Çeteletine karşı çarpışacak. Eğer başarılı olunursa Erdoğan düşecek, Kemalistler yeni bir laik anayasa oluştururken Kürtler kazanımlarından vazgeçmeyecek. Yeni anasa ile beraber Kemalistler Özer Kürdistan'ı kabul etmek zorunda kalacaklar. Kürtler açısından değişen tek şey 40 yıldır PKK saflarında şehit düşen gençlerin belkide toplamı kadar şehit verecekler kısa sürede, ama bu sefer bir kazanımları olacak. Bu sefer geride kalanlar vatansız olmayacak.

Diğer senaryo ise Erdoğan'ın hem Kürtler'e hem de Kemalistler'e karşı zafer kazanması. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse maalesef ki başkanlık sistemi ve şeriat yasası gelecek. Ama olası bir içsaşta Kemalistler tarihte olduğu gibi Kürtler'e ihanet edip Erdoğan ile aynı safta durmazlarsa Erdoğan'ın düşmesi içten bile değil.

Yine eğer Kemalistler ve Kürtler her şeye rağmen içsavaşa yanaşmazlarsa Erdoğan zahmetsiz ve sancısız bir şekilde hem başkan olacak hem de şeriat yasasını kuracak.

Bu süreç Kürtler için tarihi bir süreçtir. Sadece PKK değil, diğer bütün sivil Kürt parti ve hareketleri süreci iyi okumalı ve ona göre adım atmalı. Bu süreçte hiç olmadığı kadar milli beraberliğe ihtiyacımız olacaktır. Görüşü her ne olursa olsun, bir kenara bırakıp Kuzey'in özgürlüğü için sadece Kürt olduğunu, kendi iç sorunlarını özgürlükten sonra konuşmaları gerektiğini kavramalı herkes.

Böyle tarihi bir fırsattı tepersek ne tarih affedecek bizi ne de torunlarımız.

Gernas NENAS

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol