“330’u bulurlarsa Kenan Evren'in 30 yıl önce yaptıklarından bir farkı olmayacak”

Halkların Demokratik Partisi Sözcüsü Ayhan Bilgen, Anayasa değişikliği oylamasına ilişkin ““330’u bulurlarsa Kenan Evren'in 30 yıl önce yaptıklarından bir farkı olmayacak” dedi.

“330’u bulurlarsa Kenan Evren'in 30 yıl önce yaptıklarından bir farkı olmayacak”

Halkların Demokratik Partisi Sözcüsü Ayhan Bilgen, Anayasa değişikliği oylamasına ilişkin ““330’u bulurlarsa Kenan Evren'in 30 yıl önce yaptıklarından bir farkı olmayacak” dedi.

10 Ocak 2017 Salı 15:10
“330’u bulurlarsa Kenan Evren'in 30 yıl önce yaptıklarından bir farkı olmayacak”

AmedToday- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, Anayasa değişiklik görüşmeleri ve tutuklu vekillerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bilgen, “330'u bulurlarsa OHAL şartlarında bir kampanya ile Kenan Evren'in 30 yıl önce yaptıklarından bir farkı olmayacak. Sanki bu ülkede 11 vekil cezaevinden değilmiş gibi, hakları yokmuş gibi böyle bir görev ile toplum onları yetkilendirmemiş gibi duymazlıktan geldiler. Siyasi ahlakınız bitti diye, dayanışmadan mahrumsunuz diye bizde mi arkadaşlarımızı unutacaktık” ifadelerini kullandı.

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Anayasa görüşmelerine dair konuşmasından satır başları şöyle:

“Dün Türkiye tarihinin dönüm noktalarından biri daha ciddiyetsiz, hukuka ayrı bir şekilde yaşandı.

Emek ve Demokrasi Güçleri Meclis'in kapısında son derece haklı olarak kendi gelecekleriyle ilgili bu ülkede yaşayanların gelecekleriyle ilgili sözlerini söylemek için Meclis kapısına geldiler. Tepkilerini ve beklentilerini yaşadıkları ülkede vekillere duyurmak için Meclis önünde buluşmaya çalıştılar.

Ama 15 Temmuz'dan beri kim varsa herkesi parlamentoya buyur edenler, dün Anayasa gibi son derece kritik bir durumda sendika ve baroların buluşmasına izin vermediler. Gazla, saldırılarla 'Vekil bile olsalar süpürün' talimatlarıyla Meclis önünden uzaklaştırıldılar.

Dün öğleye doğru Meclis önünde yaşanan bu tablo Meclis çatısı altında oynanan oyunu tek başına göstermeye yeter. Halktan bir şey kaçırmıyorsanız, halka faydalıysa neden korkuyorsunuz. Dün sergilenen tavır bu çatı da sergilenecek, oyunun ve tiyatronun ilk gün reklam gösterimiydi. Nasıl başladılarsa öyle götürecekler.

330'u bulurlarsa OHAL şartlarında bir kampanya ile Kenan Evren'in 30 yıl önce yaptıklarından bir farkı olmayacak.

Dün eş başkanımızın bir başvurusu vardı. Oy kullanmak istediklerini Meclis başkanlığına bir fax ile ilettiler. Ama duymazlıktan gelindi oturumu yöneten başkan tarafından. Sadece oturumu yöneten başkan değil partiler adına konuşanlar da. Sanki bu ülkede 11 vekil cezaevinden değilmiş gibi, hakları yokmuş gibi böyle bir görev ile toplum onları yetkilendirmemiş gibi duymazlıktan geldiler. Siyasi ahlakınız bitti diye, dayanışmadan mahrumsunuz diye bizde mi arkadaşlarımızı unutacaktık.

‘Hayır’ oyu vermenin 4 şekli vardır. Birincisi gidersiniz ret oyu verirsiniz, ikincisi gidersiniz zarfı geçersiz oy ile atarsınız, üçüncüsü boş oy atarsınız, dördüncüsü de ‘Biz bu oyunda yokuz’ dersiniz oy kullanmazsınız. İzin verin de nasıl bir ‘Hayır’ diyeceğimize biz karar verelim.

Biz sandığa giderken sizin pis ilişkilerinizin öznesi ya da aktörü değiliz. Halk bizi buraya neyle görevlendirdiyse onu yapıyoruz.” Anf

Dihaber

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol