HDP’li Adıyaman ‘Hayır’ yüzdesi verdi

HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, Ardahan, Kars ve Iğdır’ın yüzde 70 hayır diyeceğini savundu.

HDP’li Adıyaman ‘Hayır’ yüzdesi verdi

HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, Ardahan, Kars ve Iğdır’ın yüzde 70 hayır diyeceğini savundu.

15 Şubat 2017 Çarşamba 11:23
HDP’li Adıyaman ‘Hayır’ yüzdesi verdi

AmedToday- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, referanduma ilişkin ANF’ye konuştu.

İddialı konuşa HDP’Lİ Adıyaman Kars, Ardahan ve Iğdır’dan referandumda yüzde 70 ‘Hayır’ oyu beklediğini söyledi.

‘REFERANDUM TÜRKİYE’NİN KADERİNİ BELİRLEYECEK’

Referandumun önemine işaret eden Adıyaman, , “16 Nisan’da yapılacak olan referandum bütün Türkiye halklarının geleceğini ve kaderini ilgilendirmektedir. Önümüzdeki en az 50 yıllık bir süreci ilgilendiren bir durumdur. Anayasayı değiştirme amaçları, tek adam rejimini getirmektir. Dünyada örneği olmayan ve onların da belirttiği gibi ‘Türk tipi başkanlık’ sistemi, bölgemizde yaşayan halkların ve inançların ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde değildir. Çünkü bu anayasa değişikliği toplumun hiçbir kesimine yarar getirmiyor. Tüm kesimleri baskılayan ve belli bir kesim dışında diğer tüm kesimleri yok sayan bir anayasadır”dedi.

Adıyaman konuşmasının devamında şunları söyledi:

ŞİA VE CAFERİLER REFERANDUMDA ‘’HAYIR’’ DİYECEK’

Kuzey Serhat bölgesinin yapısına değinen Mehmet Emin Adıyaman, ‘’Iğdır ağırlıklı olarak Kürtler ve Azerilerden oluşmakta. Azeriler, Şia ve Caferi mezhebindendir. Azerilerin geçmişteki siyasi tutumu genelde sağ partilerden yanaydı. Son seçimde AKP’den yana bir tercih kullandılar. Yaşanan bir bucuk yıllık süreçten sonra AKP’nin mezhepçi selefi yaklaşımı, Şia-Caferilere yönelik tutumu aşağılayıcı ve hatta şeytanlaştırıcı oldu. Bunu da bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere, hükümet yetkilileri alenen devlet televizyonlarında yaptı. Dışlayıcı bu söylemler Azeri tabanındaki Caferi kesiminde ciddi bir rahatsızlığa neden oldu. En az Kürtler kadar Caferi ve Şia mezhebine mensup kesimin de hayır kampanyası yürüteceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 “Kars’ta MHP tabanı Şia-Caferilerden oluşuyor. MHP’nin AKP ile ortaklaşması ve AKP hükümetinin dışlayıcı sözlerinden kaynaklı ve halk tabanının baskısı neticesinde, MHP Kars İl Yönetimi referandumda ‘’Hayır’’ tutumunu aldı. Bunun üzerine bizzat MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli il yönetimini görevden aldı. MHP genel tabanı da Şia ve Caferilerden oluşuyor“

‘BASKILARA RAĞMEN REFERANDUM ÇALIŞMASINI YÜRÜTECEĞİZ’

 “Yaşanan bu sürece aslında yabancı değiliz. Parti geleneğimiz boyunca 90’lı yıllarda olduğu gibi süre gelen hemen hemen her seçimde veya referandumda bu tür baskılara ve siyasi soykırım operasyonlarına maruz kaldık. Bugün içinde bulunduğumuz koşullar OHAL’in ötesinde. Kürdistan’da uygulanan bir sıkıyönetimi de aşmış durumda. Ama bu konuda deneyim sahibiyiz’’

Mehmet Emin Adıyaman son olarak şunları aktardı:

‘’Halkla bire bir temas kurarak, ev ev, mahalle mahalle, köy köy toplantılar düzenleyerek çalışmaya devam edeceğiz. Halkta bu yönde ciddi bir duyarlılık var. Yandaş medyanın bize karşı sansürü devam ederken, buna alternatif olarak, sosyal medya üzerinden sesini duyurmaya çalışan ciddi bir kitlemiz de var. Yani imkanları değerlendirmeye çalışıyoruz.”

ANF

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol