Öcalan sonuçtan emin: AKP bitecek!

Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Dilek Öcalan, Referandumla ilgili yaptığı değerlendirmede Ak Parti’nin miadını doldurduğunu, kendilerinin kazanacağını söyledi.

Öcalan sonuçtan emin: AKP bitecek!

Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Dilek Öcalan, Referandumla ilgili yaptığı değerlendirmede Ak Parti’nin miadını doldurduğunu, kendilerinin kazanacağını söyledi.

02 Şubat 2017 Perşembe 11:00
Öcalan sonuçtan emin: AKP bitecek!

AmedToday- HDP’li vekiller, Diler Öcalan, Sibel Yİğitalp ve Leyla Birlik, Anayasa değişikili referandumunda nasıl bir strateji izleyeceklerini ANF’ye  anlattı.

ÖCALAN: TÜRKİYE’Yİ DERİN KAOSA SÜRÜKLEYECEK

HDP’li vekili Dilek Öcalan, hükümeti eleştirerek,  Türkiye’nin kaosa sürükleneceğini ileri sürdü.

Öcalan, “Toplumun değer yargıları alt üst edilerek tek adam merkezli bir anayasa oluşturulmak isteniyor. OHAL sürecinde Türkiye’deki farklıklar kendini ifade edemez ve baskı altındayken, sandığa gitmesi doğru değildi. Bu durum Türkiye’yi daha derin bir kaosa sürükleyecektir” dedi.

“AKP MİADINI DOLDURDU"

Referandumdan sonra Ak Parti’nin biteceğini iddia eden, Öcaln, şöyle konuştu:

 “Bugün de Türkiye’de yaşanan bunun bir benzeridir. Türkiye yıllardır bilinmez bir yola doğru sürükleniyor. Gelen her iktidar teklik üzerine bir sistem kurdu. Bu yaşadığımız yüz yılda artık Türkiye’deki politikaların yaşam ömrü kalmamıştır. Ölüm ve kıyım üzerine bir iktidarlık kurmak uzun vadeli kalıcı bir yol değildir. AKP, miadını doldurdu, geri sayımı da referandumda son bulacaktır.”

"AKP’YE HAYIR DENİRSE SAVAŞ SON BULACAK"

 “İnsan hakkının temelini oluşturan yaşam hakkı ihlal ediliyor. Aslında iktidar partisinin ‘Bize oy vermezseniz patlamalar ölümler artar’ söyleminin altında tam tersi yatmaktadır. Gerçekten AKP’ye hayır denirse savaş son bulacaktır. İktidar eline aldığı yetkileri kullanmayı bırakmak zorunda kalacaktı. Evet çıkarsa Türkiye felaket yumağına girecektir”

“BUNUN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Milletvekillerinin tutuklanmasına da değinen Öcalan, kararlılık mesajı verdi:

 “Hükümet 90’larda katletmeyi hedef alıyordu. Şu an ise tutuklamakla bizi dize getireceğini sanıyor. Bugün ben de diğer arkadaşlarım gibi tutuklanabilirim, ama şunu biliyoruz devlet de bunu iyi biliyor. Bizler örgütlü bir halkız ve bunun üstesinden geleceğiz. Kayıp vereceğiz, ama kaybetmeyeceğiz. Son muhteşem olacaktır. Zaferle taçlanacaktır. Şu an örgütlülük açısından çok daha iyi bir boyutta olduğumuz gibi sandıkta da hayır diyecek güçlü ses de biz olacağız.”

YİĞİTALP: AKP VE MHP CEPHE OLUŞTURDU

Referandum çalışmalarını eşit olmayan koşullarda karşıladıklarını kaydeden Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise şöyle konuştu:

 “Milletvekili arkadaşlarımız ve binlerce üyemizin cezaevinde olması AKP’nin kendi ‘evet’ kampanyasını örmesinin bir ayağıdır. 7 Haziran seçimlerinde de bunu yapmışlardı. Milli mutabakat çerçevesinde AKP ve MHP bir cephe oluşturdular. 8 Haziran sabahı bunu kararı vermişti. Seçim yenilemenin arkasında da bu strateji vardı.

‘KÖKENİ ŞARK ISLAHAT PLANI’

1930 yılındaki Şark Islahat Planı’ndan farksız görmemeliyiz. Bu süreci ulus devlet mantığıyla 1924 yılındaki anayasa mantığıyla farkı yoktur. Bu süreçte daha ağır saldırmasının sebebi çok daha iyi örgütlenen ve politik bilince sahip bir halkın direnişine karşı verdikleri ağır bir cevaptır. Bu yüzden de sadece bizler ‘Bir referandum sürecidir, atlatalım’ diye bakmıyoruz. Bu referandumun zihniyetini nereye dayandığını biliyoruz. Bu yüzden karşı çıkıyoruz”

"YA ERDOĞAN YA TÜRKİYE HALKLARININ SONUNU GETİRECEK"

Hükümetin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meşru olmayan bir referandum içerisinde olduğunu savunan Yiğitalp, “Devletin tüm yetkilileri şu an ‘evet’ için seferber edilmiş durumda. Buna rağmen Erdoğan kazanamayacağını bildiği için bu kadar tutuklama ve kaos yaratma peşinde. Bu referandum ya Erdoğan’ın sonunu ya da Türkiye halklarının sonunu getirecektir. Kürt hareketi ve sosyal demokrat kesimle birlikte bizler ‘Hayır’ etrafında kenetlendik. Kazanacağız” vurgusu yaptı.

"HERKES SES OLMALI"

Yiğitalp, tüm kesimlere referandumda ‘Hayır’ demeleri için çağrıda da bulundu.

 “Bu referandum kadının, gencin sorununu ve ülkedeki ekonomik, sosyal sorunu çözebilecek mi? Bu referandum bu sorunların hiçbirini çözmüyor, aksine daha da büyütüyor. Bu sorunların çözümüne karşı en hayırlı olanı hayır dememizdir. Bizler hayır derken 82 anayasasına da hayır diyoruz. Demokratik bir anayasa gelmeyene kadar hayır demeye devam edeceğiz. Sadece Kürtler için ‘Hayır’ demiyoruz. Aleviler, Sünniler, Kürtler, Türkler ve ötekileştirilen tüm haklar için ‘hayır’ diyeceğiz. Herkesin bu sese ses olması çok önemlidir.”

BİRLİK: BU SÜREÇ TÜRKİYE’NİN SONUNU GETİRECEK

HDP’ye  yönelik operasyonda 4 Kasım’da tutuklanan ve geçtiğimiz ay tahliye edilen HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik de söz konusu anayasa değişikliği ile 1980 darbesini kıyaslayarak, şunları söyledi:

“Şu an yaşananlar 80 darbesinin de üstünde bir süreçtir. İktidar üstü kapalı hak ihlalleri ve infazlar yapmadı. Her şeyi alenen, açık bir şekilde korku sarmak için yaptı. 80’lerde devlet üstü kapalı yapardı. Ama bugün dünyanın gözleri önünde Cizre vahşet bodrumları izletildi. Tüm muhalif kesimlerin tutuklandığı medyanın susturulduğu tek dil, tek bayrak, tek din söylemiyle ötekilerin yok edildiği bu süreci hiçbir Türkiye Cumhuriyeti süreciyle bir tutamayız. Bu süreç Türkiye’nin gerçekten sonunu getirecektir.”

"KÜRTLERİN OYLARI KİLİT NOKTADA"

 “Bu anayasa bir kesimin, iktidarın anayasası olur. Halkların anayasası olmaz. Demokratik ortam oluşturulmadan OHAL kaldırılmadan ve yurttaşların özgür iradeleriyle sandığa gittikleri bir ortam oluşturulmadan referandum yapılamaz. AKP ve MHP’nin birlikte ortaklaştığı bir ülkenin kaderini belirleyeceği bir anayasa olabilir mi? Türkiye’deki tüm birleşenlerin tartıştığı bir anayasa gündeme gelmeden mücadele etmeye devam edeceğiz. Kürt sorunu çözülmeden anayasa değişikliğine bu şekilde gidilmesi Türkiye’yi daha fazla felakete götürecek. Tek bir kişinin diktatörlüğü için bir ülke uçuruma sürükleniyor. Bu referandumda Kürtlerin oyları kilit noktadır. 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi ‘Bize oy vermezseniz istikrarsızlık alın başını gider’ söylemi çökmüştür. Bugün de aynı şeyi yaparak oy alacaklarını sanıyorlar. Bizler ev ev sokak sokak dolaşarak AKP ve Erdoğan’ın yalanlarını halka anlatmaya devam edeceğiz. Şimdiden çalışmalarımıza başladık. Durmadan referandumdaki maddeleri halka anlatacağız” dedi.

"HESAP SORULMASIN DİYE HAZIRLANDI"

 “Darbe girişiminden önce ve sonra AKP hükümetinin yaptığı hukuka aykırı şeyler vardı. Bunlardan birkaçı Kürdistan’daki katliamlardır. Yaptıklarından kaynaklı yargılanacağı için etekleri tutuştu. Şu an OHAL döneminde anayasa değişikliği yasalara uygun değil. Erdoğan yargılanmamak için şu anki tarafsızlığını bile alenen bir tarafa bırakarak referandum çalışması yürütüyor. Şu an hukuku fiili duruma göre dizayn edemezsin. Fiili tarafsız durumu ortadan kaldırman gerekiyor. Anayasa ihlalleri şu an bile devam etmektedir. Yaptıklarının hesabı sorulmaması için şu an bunlar yapılmaktadır. Bu yüzden de kendini anayasa koruması altına almak amacıyla anayasa değişikliği yapıyor. Bizler de her yerde çalışmalarımız yürüterek hayır örgütleyeceğiz” 

ANF

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol