Kimisi 'siyaset' diyecek bunun adına. Kimisi "haklı" bulacak. Fakat görünen köy klavuz istemez. Konumuz Güney Kürdistan Federasyon Başkanı Mesûd BARZANÎ ve rant politikası.

Elbette Türkiye ile de Amerika ile de oturulur parasal anlamında anlaşmaya varılır. Fakat sırf cebine biraz daha fazla para girsin diye Kürt'ü sırtından bıçaklayıp Türkiye safında yer almak hangi politikaya, hangi kardeşliğe sığdırılıyor kafam almıyor.

Aylar boyunca Kuzey Kürdistan bölgesini bombalayıp hem gerilla hem de sivil Kürt ölümlerine imza atan, hem de hiç bir insanlığa ve savaş hukukuna sığmayan bir kin ile Kürtler'i yok etmeye ant içmiş bir ülkeden söz ediyor. Barzanî neden çıkıp tek bir söz söylemedi?

Ankara, Kızılay'da gerçekleştirilen ve TAK'ın üstlendiği bir eylemi hemen kınayıp "Siviller öldüyse iç savaş çıkabilir." Diye açıklama yapıyor.

Sen bağımsız bir Kürdistan'dan söz edeceksin, bunun için destek isteyeceksin fakat Kuzey Kürdistan'da süren savaşta düşmanın safını tutacaksın. Senin başkanlığındaki bir Kürdistan bağımsız olsa ne oluuur emperyalist Amerika'ya bağlı olsa ne olur?

Perşmerge Güçlerinin DAEŞ saldırısında kaçtığı, gerillaların özgürleştirdiği Şengal'i hatırlayın. Barzanî ve partisi ne demişti? "Güney sınırları içerisinde PKK güçlerini istemiyoruz."

Peki şimdi ne yapıyor? Kendisine yakın olan ENKS cihadçı çetelerle beraber bir olup YPG'nin özgürleştirdiği ve federasyon ilan ettiği Batı Kürdistan'a saldırıyor.

Daha dün aynı politikayı kendin eleştirmedin mi? Peşmerge'nin özgürleştirdiği Güney Kürdistan'da gerilla güçlerinr istemeyen sen hangi hakla YPG'nin özgürleştirdiği Batı Kürdistan'da kendi yandaşlarını silahlandırıyorsun.

Handi onu da yaptın diyelim, hangi kardeşliğe dayandırıyorsun çetelerle bir olup kendi kardeşinle savaşmayı?


Barzanî'nin YPG = PKK demesi de manidar. Her platformda olduğu gibi yine Türkiye'nin isteği üzerine konuşmuş. Yoksa malum, daha az para kazanacaklar.

Peki ne demektir bu söylem? "E kardeşim ikisi de Kürt Hareketi değil mi, niye rahatsız oldunuz?" Diyebilirsiniz.

Ama aslında durum daha vahim. Biliyorsunuz YPG bütün dünyada kahrman olarak biliniyor. PKK ise terör örgütü olarak kabul görmüş.

Erdoğan Barzanî'yi kullanıp YPG'yi dünyaya PKK'nin kolu olarak kabullendirmeye çalışıyor. Erdoğan yarın öbür gün çıkıp şunu diyecektir; "Siz YPG'yi terör örgütü olarak görmüyorsunuz ama Kürtler bile onu PKK terör örgütü ile bir görüyor. Kürtler YPG'nin terör örgütü olduğunu kabullenmiş, sen kimsin Eeeeyyy Amerika?"

Barzanî'ni bunu bilinçsiz yapacak birisi değil. Para uğruna, rant uğruna Kürt kanının akmasına yardım ediyor. Diğer bir yandan da "Bağımsız Kürdistan" tartışmasını ortaya atıp destek buluyor. Ama şunu herkesin iyi bilmesi gerek, Barzanî başkanlığında bağımsız bir Kürdistan hayalden öteye gidemeyecek.

Gernas NENAS
31.03.2016

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Piran 2017-03-26 17:22:00

Çakma soyadın gibi bilgisiz cahil olduğun belli senin. Barzani yi parasal yönü dikkate aLip aklınca eleştiriyorsun. Neden Kürtlere hayatı cehennem çeviren pkk nin yanlış politikalarından bahsetmiyorum. Muhalif Kürtlerin ofislerini basıp Yakan. Siyasileriniz tutuklanan. Kürtlerin ulusal bayrağını Yakan. Bi çete yapılanmasina Sesiniz çıkmaz . Kürdistan kelimesini kurduğu karton Cumhuriyeti'nden çıkaran sözde kürt görünümlü baaşçı pyd ye de iki çift Lafin olmalı. Sengali işgal eden ve İran'a satmaya çalışan pkk da bi çift lafın olmalı. .. Madem Sengali senin pkk kurtardı. Şu an 8 koy isid elinde .hade buyur bakalım kurtarın. ... Bırakın pkk nin kölesi olmayı. ..