ABD’nin YPG ısrarı: Silah yardımı sürecek!

ABD’nin Türkiye’ye rağmen YPG’ye silah yardımını sürdüreceği iddia edildi.

ABD’nin YPG ısrarı: Silah yardımı sürecek!

ABD’nin Türkiye’ye rağmen YPG’ye silah yardımını sürdüreceği iddia edildi.

17 Şubat 2017 Cuma 14:04
ABD’nin YPG ısrarı: Silah yardımı sürecek!

AmedToday-Al Monitör’da Köşe yazarlığı yapan Amberin Zaman Abd’nin YPG’ye yaptığı silah yardımının süreceğini söyledi.

Amberin Zaman'ın haberine göre, ABD'yi Türkiye'nin Rakka planlarına ikna etmek için Washington'a giden üst düzey bir Türk heyeti eli boş döndü.

İddiaya göre Türk heyetine Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın başkanlık ederken, heyette üst düzey TSK subayları ve MİT mensupları da bulunuyordu.

Türk heyetinin muhatapları ise ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İlişkileri Müsteşarı Tom Shannon, geçen hafta istifa eden Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ve CENTCOM komutanı Gen. Joseph L. Votel'di.

13 ve 14 Şubat tarihlerinde yapılan görüşmelerde, Türkiye, ABD'yi Rakka operasyonundan YPG'yi dışlamaya ikna edemedi.

Dahası, Türk tarafının Rakka operasyonunun YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye güçleri (DSG) ile yapılmasından vazgeçilmesi ve YPG'nin "terörist" ilân edilmesi talebi, Amerikan heyeti tarafından oldukça soğuk karşılandı.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, General Votel'in Türk heyetine sert ve "asker gibi" bir cevap verdiğini, CENTCOM yetkililerinin de, Türkiye'nin Rakka'yı kendi güçleriyle alma önerisine rağmen ayrıntılı bir planı hala sunmadığını belirtti.

Kaynak, Türk heyetinin en "sempatik" görüşmesinin Beyaz Saray'da yapıldığını söyledi, ancak bu görüşme hakkında ayrıntı vermedi.

Al Monitor'a konuşan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, daha önce Obama yönetiminin Trump yönetimine önerdiği DSG'ye ağır silahlar verme planının "tamamen kenara atılmadığını, ancak inceltildiğini" söyleyerek, yeni Beyaz Saray ekibini Kürtleri silahlandırmaktan vazgeçmediğini ortaya koydu.

ABD'nin Kürtleri silahlandırmaya devam etmesinin olası sonuçları hakkında konuşan bir Türk yetkili, İncirlik Üssü'nün kapatılması ihtimalini, "çok radikal bir hamle olur" diyerek reddetti.

Türkiye'nin ABD'ye olası karşılığının, Suriye'deki YPG bölgelerine olan saldırıların artması olabileceği konuşuluyor.

Birçok Türk yetkilinin, Al Monitor'la olan özel görüşmelerde, ABD'nin PKK'yi "terör örgütü" sayarken YPG'yi böyle kabul etmemesinin "iğrenç bir iki yüzlülük" olduğunu söylediği aktarılıyor.anf

Zernews

Loading...
Son Güncelleme: 17.02.2017 14:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol