DSG/QSD: Tabka tamamen IŞİD’den temizlendi

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) komutanlarından Rojda Felat, operasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu.

DSG/QSD: Tabka tamamen IŞİD’den temizlendi

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) komutanlarından Rojda Felat, operasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu.

11 Mayıs 2017 Perşembe 19:26
DSG/QSD: Tabka tamamen IŞİD’den temizlendi

AmedToday- 

21 Mart Newroz gününde başlatılan Tabka operasyonunda DSG/QSD tarafından daha önce kent kontolü sağlanmıştı. Bugün de kent merkezinin ve Fırat Barajı’nın tamamının IŞİD’den temizlendiği açıklandı.

Operasyon ile ilgili açıklama yapan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) komutanlarından Rojda Felat, Tabka kenti ve Fırat Barajı’na yönelik operasyonun 50’inci gününde kent ve barajın IŞİD’den ‘tamamen temizlendiğini’ duyurdu. Demokratik Suriye Güçleri’nin bölgede arama tarama çalışmalarına başladığı bildirildi.

Kenti tamamen denetim altına alan DSG güçlerinin sonraki hedefi ise IŞİD’in ‘başkent’ ilan ettiği Rakka. Suriye’nin orta kuzeyinde Fırat Nehri kıyısında yer alan Tabka, Rakka’ya 40 kilometre, Halep’e 100-115 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kentin nüfusunun 70 ile 80 bin arasında olduğu tahmin edilirken, kent, iç savaşın başlamasının ardından önce Suriye Ulusal Koalisyonu’na bağlı grupların ardından da IŞİD’in işgali altına girmişti.

Sünni-Arap nüfus yoğunlukta olan kentte yaşayan aşiretlerin Irak’ın batısındaki Sünni Arap aşiretlerle de akrabalık bağları var. Suriye’nin büyük şehirleri ile Irak’ın Musul, Bağdat gibi batı şehirleri arasındaki ticaret yollarını birbirine bağlayan Tabka kenti, barajla birlikte çok daha önemli bir hale gelmişti. Tabka üzerinden Rakka, Deyrizor ve Irak’a geçiş rahatlığı bulunuyor. IŞİD, bu kenti Medine ile kıyaslıyordu. Tabka’nın IŞİD’den alınmasıyla birlikte Halep’e uzanan koridor IŞİD için kapanmış oldu.

Ayrıca IŞİD’e lojistik ve askeri destek hatları da koparılmış oldu.

DSG’nin “Fırat’ın Gazabı” adıyla 10 Aralık’ta başlattığı Rakka operasyonu devam ediyor.

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol