Türkiye’nin Rojava şartı: Fırat’ın Batısına geçmesinler yeter

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanlarından İlknur Çevik, Fırat’ın barısına geçmedikleri taktirde Roajva’ya dokunmayacaklarını söyledi.

Türkiye’nin Rojava şartı: Fırat’ın Batısına geçmesinler yeter

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanlarından İlknur Çevik, Fırat’ın barısına geçmedikleri taktirde Roajva’ya dokunmayacaklarını söyledi.

15 Şubat 2017 Çarşamba 12:05
Türkiye’nin Rojava şartı: Fırat’ın Batısına geçmesinler yeter

AmedToday- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Baş Danışmanı İlknur Çevik, New York Times’a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İlknur Çevik, Minbiç ve Fırat’ın batısından Kürtleri çıkaracaklarını, ancak Kürtlere Fırat’ın doğusunda ise dokunmayacaklarını ifade etti.

Çevik’in, New York Times’a verdiği mülakat şöyle:

GÜLEN’İN İADE EDİLMESİ BEKLENTİSİ 

 Erdoğan’ın özellikle Obama dönemine ait “Rakka’yı özgürleştirmek için Kürtlerle çalışma” planının lağvedilerek yerine Suriyeli Arap milisler ve Türk birliklerinin tercih edilmesi isteğine dikkat çeken Çevik bunun yanı sıra Türk yetkililerin Trump yönetiminin Fettullah Gülen ve destekçilerinin sınır dışı edilmesini destekleyeceği beklentisi içinde oldukları dile getirdi.

‘KÜRT POLİTİKASINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER BEKLİYORUZ’

 Türkiye’den bakınca “Trump’un Obama’nın Rakka saldırısı için Batı Kurdistan Kürtlerini silahlandırmaya dayalı planını durdurduğunun anlaşıldığını” iddia eden Çevik, Ankara’nın aldığı bilgilerin de bunu doğruladığını öne sürdü. Trump yönetiminden, Suriye Kürtleri politikasında köklü değişiklikler beklediklerini dile getiren, Çevik, Suriyeli Kürtlerin PKK ile arasına mesafe koyması halinde ilişkilerin normalleşebileceğini açıkladı.

 FIRAT’IN DOĞUSUNDA KÜRTLERE DOKUNULMAYACAK!

 Ankara’nın Suriye’nin kuzeydoğusunda bir çeşit Kürt varlığını tolere edebileceğini sözlerine ekleyen Çevik, ancak Fırat’ın batısında Arap nüfusun çoğunlukta olduğu yerlerde en ufak bir Kürt varlığını hiç bir şekilde kabul etmeyeceklerini ileri sürdü. Kürtleri Menbiç’ten ve Fırat’ın batısından çıkartacaklarını belirten Çevik, “Kürtlere Fırat’ın doğusunda ise dokunmayacaklarını” vurguladı.

 ‘SURİYE KÜRTLERİ PKK İLE ARALARINA MESAFE KOYSUN’

 Suriye Kürtlerinin, PKK ile aralarına mesafe koymalarının onlar için son derece önemli olacağını savunan Çevik, Türkiye’nin Irak Kurdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile yıllardır son derece olumlu ilişkiler içerisinde bulunduğuna atıfta bulunarak, PYD’yi kastederek “Bir diğer Barzani olamazlar mı?” sorusunu sordu.anf

Loading...
Son Güncelleme: 15.02.2017 12:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol