Daha önce PKK defalarca Türkiye'ye karşı tek taraflı ateşkes ilanında bulundu. Her seferinde bunu fırsat bilen Türk Hükümeti PKK'ye operaayonlar düzenledi ve sonucunda PKK'nin bir çok savaşçısı yaşamını yitirdi.

* * *

Elbette hepimiz savaşa karşı tavır içerisindeyiz. Fakat hiç bir savaş hukumuna uymayan güçler karşısında ateşkes ilan etmek ihtihar demektir.

* * *

Hukuksuzca savaşan, Kürtler'in kanını içmeye yemin etmiş, binlerce günahsız insanı vahşice katletmiş terör örgütü DAEŞ'ten söz ediyoruz.

* * *

Ateşkes kararının alındığı ilk gün kaygılanmıştım. Türkiye destekli terör örgütü DAEŞ'i çok iyi tanıdık çünkü. En önemlisi ona referans olan, silahsal ve taktiksel olarak destek veren, besleyen Türkiye'yi çok iyi tanıyoruz.

* * *

Karara uymayacakları o kadar belliydi ki, bu karara kaygılanmamak elde değil. Maalesef kaygılarımda da haklı çıktım. DAEŞ kararın ilk saatlerinde 'ustalarından' edindiği tatikle haince saldırı gerçekleştirdi Girê Spî'ye. Saldırı püskürtüldü fakat 43 YPG savaşçısı maalesef şehit düştü.

* * *

YPG yetkilileri DAEŞ'in Türkiye destekli olduğunu biliyor. Bunun bilincinde Türkiye'nin PKK karşısındaki savaş hukuksuzluğunu ve ateşkes fırsatçılığını hatırlayıp ona göre karar alması gerekirdi.

* * *

En azından "şartlı ateşkes" yapmalıydı. Şartlı ateşkesten lastım meşru müdafaa hakkı değil.

* * *

YPG'nin ateşkes kararı alanlara karşı ateşkes, bu kararı almayanlara karşı özsavunmanın aksine saldırı olmalıydı. * * *

Umarım YPG bu taktiksel hatasından ders çıkarır çünkü tekerrürü halinde bu ciddi bedellere yol açabilir.

Gernas NENAS

(03.03.2016 - İSTANBUL)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol