Arıların İş Ahlakını Bozdular

Türkiye bal üretiminde rekor kırarak Çin’den sonra dünya ikincisi oldu ama üretim kalitesi düşük ve arıları doğal üretimden uzaklaştırılıyor

Arıların İş Ahlakını Bozdular

Türkiye bal üretiminde rekor kırarak Çin’den sonra dünya ikincisi oldu ama üretim kalitesi düşük ve arıları doğal üretimden uzaklaştırılıyor

13 Eylül 2017 Çarşamba 17:49
Arıların İş Ahlakını Bozdular

AmedToday-  Arıcılık sektöründe her yıl yeni rekorlar kırılıyor. Son 16 yıl içerisinde üretim miktarı 61 bin tondan yaklaşık 106 bin tona yükseldi ve Türkiye Çin’den sonra dünyadaki ikinci büyük üretici oldu.

SAHTE BAL SÖYLENTİLERİ REKORA GÖLGE DÜŞÜRÜYOR

Ancak sahte bal söylentileri bu rekora gölge düşürüyor. Çünkü üretilen balın tamamı gerçek mi, değil mi bilinmiyor. Bal fiyatları arasındaki uçurum kuşkuları destekliyor. Büyük market zincirlerinde satılan denetimden geçmiş gerçek balın kilosu genellikle 30-50 lira arasında. Ancak kilosu 10-15 liraya kadar düşen balda kalite sorunu ortaya çıkıyor ve sahte olma ihtimali yükseliyor.

ŞEKER ŞURUBU İLE ÜRETİLEN  BAL, BAL OLMAKTAN ÇIKIYOR!

Genellikle kış aylarında arıların ölümünü engellemek için destekleyici besin olarak şeker şurubu veriliyor. Bahar aylarından itibaren kovanların bol çiçekli bölgelere taşınması gerekiyor. Ancak bazı üreticiler arıları çiçeklerle buluşturmanın masrafına katlanmamak için şeker şurubuyla üretimi yılın tamamına yayıyor. Böylece ürün gerçek bal olmaktan çıkıyor. En yaygın yöntem arının şeker şurubuyla beslenmesi. Ancak daha beteri var. Al-Monitor’a konuşan FER Bal kurucusu Selçuk Solmaz, Türkiye’de sahte balın arıyı hiç devreye sokmadan fruktoz ve aromayla da üretildiğine dikkat çekiyor.

TÜRKİYE’DE ENDEMİK BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİ ÇOK FAZLA

Oysa Türkiye’de 11 bin 707 bitki türü var. Bunların 3 bin 649’u endemik, yani başka hiçbir ülkede bulunmayan türden. Bitki zenginliğine rağmen hala sahte bal sorunu yaşanıyor. Yüzlerce çiçeği dolaşıp özünü alarak peteklere taşımak yerine şeker şurubu içip bala dönüştürmek arıları da tembelleştiriyor. Ancak doğanın en çalışkan işçileri olarak bilinen arıların iş ahlakındaki bozulmanın sorumlusu üreticiler. Masraf yapmadan, hızlı bir şekilde bal elde edip çok para kazanmak istiyorlar.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sahte bal üretenleri teşhir ediyor. 2015 yılında 17 sahte bal üreticisinin adı kamuoyuna açıklanmıştı. 2016 yılında sahteciliği ilan edilen firmalar listesine 12 farklı isim daha eklendi. Bakanlık sahte ürünlerin kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak şekilde bozulmuş ya da değiştirilmiş olduğuna dikkat çekiyor.

Kaynak:Al Monitör

Loading...
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol